ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Jesteś zainteresowany cyklicznym otrzymywaniem od nas nowych informacji i ciekawych materiałów? Jeśli tak, zapisz się na nasz NEWSLETTER.

 

W każdej chwili możesz zrezygnować z udziału w newsletterze. Wystarczy wysałać e-mail o treści: "REZYGNUJĘ Z NEWSLETTERA" na ten adres.

 

Polub nas na Facebooku - tam znajdziesz najwięcej aktualnych informacji. Obok znajduje się przycisk: lubię to! :)

AKTUALNOŚCI

Czerwiec 2017

1. Ukazał się czerwcowy numer Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE, a w nim tekst Łukasza Martyńca na temat dylematów związanych ze sprawiedliwym podziałem udziałów pomiędzy rodzeństwem w firmie rodzinnej: Równo, czy według zasług? Tekst do pobrania poniżej:

Równo, czy według zasług? Łukasz Martyniec
Równo, czy według zasług. Łukasz Martyni[...]
Dokument PDF [719.1 KB]

2. W dniu 11.06 Łukasz Martyniec prowadził zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Temat doradztwa sukcesyjnego stał się elementem studiów podyplomowych dedykowanych doradcom finansowym.

 

3. 8.06 br. na stadionie miejskim w Bielsku-Białej odbył się Kongres Sąsiedzi-Sąsiadom, który stanowi kontynuację Kongresów Firm Rodzinnych. Partnerem Kongresu był m.in. Instytut Biznesu Rodzinnego. Łukasz Martyniec opowiadał tym razem o narodzinach firmy rodzinnej.

 

4. Dnia 7.06 odbyło się kolejne spotkanie Grupy Legislacyjnej w PARP. Kończymy przygotowywać finalną wersję postulatów, które zostaną przedstawione w Ministerstwie Rozwoju pod koniec czerwca.

 

5. W dniu 3.06 Łukasz Martyniec wygłosił wykład nt. sukcesji na 17 Konferencji dla Inwestorów w Nieruchomości w Warszawie, zorganizowanej przez firmę Nieruchomości Hryniewicz.pl. W szkoleniu wzięło udział przeszło 160 osób.

<< Nowe pole tekstowe >>

Maj 2017

1. Za nami VII Konferencja Naukowa "Firmy Rodzinne" w Łodzi już za nami. Po raz kolejny Społeczna Akademia Nauk gościła przedstawicieli świata nauki zaangażowanych w badania firm rodzinnych.

18 maja mieliśmy przyjemność zaprezentować referat autorstwa Łukasza Martyńca i r. pr. Pawła Rataja pt. Ład rodzinny i konstytucje rodzinne jako nowe instytucje w planowaniu sukcesji - aspekty prawne. Referat został opulikowany w periodyku Przedsiębiorczość i Zarządzanie. Firmy rodzinne - rozwój teorii i praktyki zarządzania. Red. A. Marjański, M.R. Contreras Lorea, Tom XVIII Zeszyt 6 cz. I, SAN 2017, ss.23-36.

Referat można pobrać poniżej. Tutaj zaś umieszczone są nasze referaty z poprzednich konferencji.

Ład rodzinny i konstytucje rodzinne jako nowe instytucje w planowaniu sukcesji - aspekty prawne. Ł. Martyniec. P. Rataj
Ład rodzinny i konstytucje rodzinne. Mar[...]
Dokument PDF [849.5 KB]

2. W dniu 11 maja w Kutnie odbyło się spotkanie poświęcone sukcesji w firmach rodzinnych. Gospodarzem była Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego, a prelegentami byli Ewelina Szeratics z Fundacji Otwarte Forum oraz Łukasz Martyniec z naszego portalu. W spotkaniu wzięło udział przeszło 30-tu przedsiębiorców.

 

Zapraszamy do objerzenia krótkich wywiadów, które ukazały się w telewizji Kutno w ramach reportażu z wydarzenia.

Kwiecień 2017

1. Ukazał się kwietniowy numer Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE, a w nim felieton naszego redaktora naczelnego, Łukasza Martyńca pt. Testament z grafenu. Zapraszam do lektury RELACJI i felietonu.

Testament z grafenu. Łukasz Martyniec
Testament z grafenu. Łukasz Martyniec.pd[...]
Dokument PDF [494.6 KB]

2. Ciąg dalszy prac grupy roboczej firmy rodzinnych w PARP. 19.04.2017 r. miało miejsce kolejne spotkanie podsumowujące przeszło 6 miesięcy prac. W grupie legislacyjnej, w której bierzemy udział, trwają przygotowania wspólnego projektu ustawy o ułatwieniu sukcesji (nazwa robocza); do końca czerwca powinniśmy opracować projekt, który skierowany zostanie do Ministerstwa Rozwoju do dalszych konsultacji. Pod projektem podpisze się 5 organizacji reprezentujących firmy rodzinne. Czekamy też wciąż na projekt ustawy o ułatwieniu sukcesji indywidualnej działalności gospodarczej. Łukasz Martyniec bierze udział w pracach grupy legislacyjnej jako konsultant społeczny z ramienia Instytutu Biznesu Rodzinnego. Więcej szczegółów na stronach Kancelarii Sukcesyjnej MARTYNIEC.

fot. Sebastian Margalski

Marzec 2017

30 marca 2017 r. Łukasz Martyniec wygłosił wykład nt. sukcesji w firmie rodzinnej w sali sejmikowej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Szkolenie zorganizowane było przez Fundację Otwarte Forum.

Luty 2017

1. Trwają prace ukonstytuowanej przy PARP grupy roboczej reprezentującej środowisko firm rodzinnych w zakresie nowych wniosków legislacyjnych, których celem jest ułatwienie sukcesji biznesu rodzinnego.

 

27.02.2017 r. Łukasz Martyniec, jako ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego, działając w ramach konsultacji społecznych, złożył listę 33 autorskich postulatów zmian w prawie spadkowym, rodzinnym, handlowym i podatkowym, które mają ułatwić nie tylko sukcesję biznesu rodzinnego, lecz także pomogą w sukcesji firm, które nie uznają się za rodzinne oraz w każdej rodzinie. Lista szczegółowych postulatów znajduje się poniżej, zaś TUTAJ można znaleźć bieżące informacje na temat prac grupy roboczej.

 

Liczymy na to, że uda nam się zainicjować zmianę sposobu myślenia na temat sukcesji, a ustawodawca skłonny będzie pomóc w tej ważnej zmianie Polskim firmom.

Projekt zmian w polskim prawie. Stan na 27.02.2017. Autor: Łukasz Martyniec
Sukcesja 20170227 projekt.pdf
Dokument PDF [284.2 KB]

2. W dniu 23.02.2017 r. Łukasz Martyniec wziął udział w spotkaniu Izby Gospodarczej Budownictwa we Wrocławiu. Na spotkaniu omawiano tematykę sukcesji i planowania spadkowego w firmach.

 

3. Ukazał się lutowy numer Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE (nr 1(22)/2017), a w nim artykuł naszego redaktora naczelnego, Łukasza Martyńca pt. Co jest najważniejsze? Refleksje doradcy sukcesyjnego. PDF można pobrać poniżej, zaś wcześniejsze publikacje w RELACJACH dostępne są TUTAJ.

Co jest najważniejsze? Refleksje doradcy sukcesyjnego. Łukasz Martyniec
Co jest najważniejsze. Łukasz Martyniec.[...]
Dokument PDF [308.6 KB]

4. 9 lutego 2017 r. we wrocławskim Centrum Rozwoju Zawodowego "Krzywy Komin" odbyło się szkolenie dotyczące sukcesji dla firmy rodzinnych. Organizatorem szkolenia była Fundacja Otwarte Forum w ramach akcji Napisz testament. Zaproszonymi gośćmi byli Łukasz Martyniec z naszego portalu oraz Sławomira Wojtyś z Fundacji Pociecha. Prelekcję zachęcającą do zapisywania w testamentach donacji na rzecz organizacji pozarządowych wygłosiła Ewelina Szeratics z Fundacji Otwarte Forum. W szkoleniu wzięło udział prawie 30 osób.

 

5. W dniu 02.02.2017 r. Łukasz Martyniec przeprowadził całodniowe szkolenie z tematyki sukcesji i planowania spadkowego na zlecenie Santander Consumer Bank S.A. W szkoleniu wzięło udział około 70 osób.

Styczeń 2017

Na blogu Finanse Bardzo Osobiste Marcina Iwucia ukazał się już drugi podcast z udziałem Łukasza Martyńca. Tym razem chodzi o stworzenie tzw. Czerwonej Teczki, w której znajdują się dokumenty i informacje przydatne rodzinie w sytuacji śmierci, w tym testamenty, polisy na życie, dokumenty bankowe i inne. Zapraszamy do wysłuchania PODCASTU.

Grudzień 2016

1. W grudniu ukazał się kolejny, 6 w tym roku, nr Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE. Znajdziemy w nim artykuł autorstwa Łukasza Martyńca pt. Sukcesja to weryfikacja marzeń. Zapraszamy do lektury.

 

2. 20 grudnia 2016 r. wzięliśmy udział w spotkaniu organizacji firm rodzinnych, które miało miejsce w PARP. Udział wziął także przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Finansów.

 

Pod auspicjami PARP zawiązał się zespół roboczy złożony z przedstawicieli organizacji firm rodzinnych (Łukasz Martyniec reprezentuje Instytut Biznesu Rodzinnego), którego zadaniem będzie udział w opiniowaniu oraz tworzeniu koncepcji nowych przepisów przydatnych z punktu widzenia biznesu rodzinnego. Oczywiście najbardziej palącą i specyficzną z punktu widzenia firm rodzinnych jest kwestia sukcesji.

 

Przyjęty został program prac zespołu roboczego. W pierwszej kolejności zajmiemy się opiniowaniem projektu ustawy dotyczącej sukcesji indywidualnej działalności gospodarczej, który powinien być dostępny już w połowie stycznia 2017 r.

 

Równolegle przygotowywać będziemy wnioski dotyczące zmian w prawie spadkowym, rodzinnym, handlowym i podatkowym, które także mają przyczynić się do ułatwienia sukcesji. Podjęta została decyzja, że organizacje reprezentujące firmy rodzinne będą wspólnie uzgadniać stanowiska, aby mówić z Ministerstwem Rozwoju jednym głosem. Postanowiono także, że w pierwszej kolejności zajmiemy się właśnie sukcesją.

 

Łukasz Martyniec podjął się przygotowania wstępnej listy zagadnień, które wymagają najpilniejszych zmian legislacyjnych. Mamy nadzieję, że uda się zainicjować zmiany w prawie, które służyć będą nie tylko firmom rodzinnym. Sukcesja dotyczy wszak nie tylko ich.

Listopad 2016

1. Na portalu familybusiness.ibrpolska.pl ukazał się artykuł Łukasza Martyńca dotyczący planowanych zmian w prawie w zakresie dziedziczenia indywidualnej firmy. Zapraszamy do lektury.

 

2. W dniu 23.11.2016 r. Łukasz Martyniec przeprowadził całodniowe szkolenie z tematyki sukcesji i planowania spadkowego na zlecenie Santander Consumer Bank S.A.

Październik 2016

1. 26.10.2016 r. w Pałacu Mierzęcin odbyła się konferencja pt. Wartości Sukcesji. Praktyczne aspekty sukcesji międzypokoleniowej w firmach rodzinnych. Połączona z warsztatami konferencja zorganizowana została przez ING BANK ŚLĄSKI S.A. Nasz portal planowaniespadkowe.pl, Kancelaria Sukcesyjna MARTYNIEC oraz Instytut Biznesu Rodzinnego po raz kolejny byli partnerami merytorycznymi tego wydarzenia. W konferencji wzięło udział ok. 100 osób, właścicieli firm rodzinnych.

 

Wykłady i warsztaty prowadzili dr Adrianna Lewandowska (IBR), Renata Grzywacz (ING) oraz Łukasz Martyniec (planowaniespadkowe.pl).

2. W dniach 20-21.10.2016 r. w Poznaniu miał miejsce pierwszy Kongres Next Generation. Siła drugiego pokolenia. organizowany przez Instytut Biznesu Rodzinnego

Spotkało się przeszło 150 sukcesorów z firm rodzinnych z całej Polski. Jednym z głównych wyzwań młodego pokolenia jest oczywiście sukcesja.

3. 13.10 br. na naszym portalu ukazał się najnowszy felieton Łukasza Martyńca pt. Dziedziczenie indywidualnej firmy będzie możliwe. Znajduje się w nim komentarz do projektowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów zmian w systemie prawa, które będą miały na celu umożliwienie sukcesji indywidualnych przedsiębiorstw. Poza opisem nowej instytucji, jaką jest prokurent mortis causa, prezentujemy także nasz wkład w prace nad tą ustawą, gdyż w ramach współpracy z Instytutem Biznesu Rodzinnego występujemy w roli konsultanta społecznego. Nasze działania w tym zakresie prowadzone są pro pubico bono, nie otrzymujemy za nie wynagrodzenia. Zapraszamy do lektury felietonu na portalu, albo tutaj:

Dziedziczenie idnywidualnej firmy będzie możliwe. Łukasz Martyniec
Dziedziczenie indywidualnej firmy będzie[...]
Dokument PDF [133.0 KB]

4. W dniu 12.10. br. Łukasz Martyniec był uczestnikiem panelu dyskusyjnego oraz warsztatów pt. Zasady konstruowania dobrych umów. Pomiędzy nadmiarem zaufania, a obsesją podejrzliwości, które miały miejsce podczas VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Mowa była m.in. o umowach i porozumieniach zawieranych przez rodzinę w ramach planowania procesu sukcesji, takich jak m.in. konstytucja rodzinna.

 

5. 11.10.2016 r. Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie z sukcesji dla agentów ubezpieczeniowych firmy Aviva w Poznaniu.

 

6. W dniach 6-9 października odbyło się kolejne szkolenie dla radców prawnych organizowane przez Krajową Izbę Radców Prawnych. Tym razem gościł nas Kazimierz Dolny. W szkoleniu wzięło udział ok. 100 radców prawnych z całej Polski.

 

Prelegentami byli: dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego (Poznań), notariusz Tomasz Kot (Kraków), r. pr. Paweł Rataj (Kraków), Andrzej Bocheński (PM Doradztwo Gospodarcze sp. z o.o., Kraków), r. pr. Paweł Korus (Kancelaria A.Sobczyk i Współpracownicy, Kraków).

 

Głównym wykładowcą był Łukasz Martyniec, doradca sukcesyjny i redaktor naczelny naszego portalu.

 

Gościem specjalnym była r. pr. Katarzyna Skrzek z Ministerstwa Rozwoju, która zaprezentowała założenia nowej ustawy dotyczącej ułatwienia sukcesji indywidualnej działalności gospodarczej, którą opiniowaliśmy jako konsultant społeczny z ramienia Instytutu Biznesu Rodzinnego.

 

Poniżej prezentujemy program szkolenia oraz reportaż fotograficzny ze szkolenia.

Program szkolenia dla radców prawnych.
Program szkolenia Kazimierz Dolny.pdf
Dokument PDF [639.4 KB]

Sierpień 2016

1. Ukazał się sierpniowy numer Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE, a w nim na stronie 10 znaleźć można artykuł autorstwa Łukasza Martyńca pt. Radca prawny w procesie sukcesji. Relacje firmy z doradcą. Zapraszamy do lektury, cały numer można znaleźć Tutaj.

 

2. W dniu 5 sierpnia w Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z sukcesją przedsiębiorstwa osób fizycznych.

 

W gronie przedstawicieli Rządowego Centrum Legislacyjnego, kilku Ministerstw oraz kilkunastu konsultantów społecznych dyskutowane były założenia i szczegółowe rozwiązania, które mają znaleźć się w ustawie. Łukasz Martyniec uczestniczył w konferencji jako ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego.

 

Wiele wątpliwości, które pojawiły się w trakcie prac, udało się pozytywnie wyjaśnić, choć przed nami jeszcze wiele pracy, której będziemy aktywnie uczestniczyć. Ministerstwo Rozwoju wzięło pod uwagę wiele postulowanych przez nas zmian.

 

Jedną z nich, choć na pewno nie najważniejszą, jest zaproponowana przez Łukasza Martyńca zmiana sposobu określenia osoby, która reprezentowałaby spadkobierców w okresie przejściowym, tj. pomiędzy otwarciem spadku a przejęciem jednoosobowego przedsiębiorstwa przez nowego właściciela po zakończeniu procedur spadkowych. Przedstawicielem zarządzającym przedsiębiorstwem w tym trudnym okresie, wg. obecnego projektu, miałby być tzw. prokurent mortis causa. Byłaby to nowa instytucja prawna, zasadniczo odmienna od prokury, którą znamy obecnie. Zaproponowaliśmy, aby był to jednak przedsiębiorca mortis causa. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością upodmiotowienia przedstawiciela na kilku płaszczyznach prawnych, gdzie konieczne jest odejście od przedmiotowej koncepcji przedsiębiorstwa, a także z faktem, że nazwa prokurent sugeruje powiązanie z obecnie znaną prokurą - co może być mylące o obrocie. Zobaczymy, co znajdzie się w kolejnym projekcie Ministerstwa.

 

Co ważne, z uznaniem Ministerstwa spotkało się wiele uwag dodatkowych, które skierowaliśmy do projektu. Wykraczają one poza przedmiot obecnej regulacji i sugerują dosyć daleko idące zmiany w prawie handlowym, spadkowym oraz rodzinnym. Mamy nadzieję, że - zdognie z aktualnymi deklaracjami ze strony Ministerstwa - będą one przedmiotem kolejnych projektów legislacyjnych, przy powstawaniu których także będziemy doradzać.

 

Nasz udział w pracach legislacyjnych oraz listę postulatów skierowanych do Ministerstwa Rozwoju przedstawiamy TUTAJ.

Lipiec 2016

Na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu rozpoczął się nabór na nowy kierunek studiów podyplomowych: Skuteczny sukcesor firmy rodzinnej. Studia realizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Firm Rodzinnych. Jednym z wykładowców, odpowiedzialnym za blok prawno-majątkowy, będzie Łukasz Martyniec.

 

Zapraszamy wszystkich sukcesorów!

Czerwiec 2016

1. Ukazał się drugi numer wydawanego przez Instytut Biznesu Rodzinnego magazynu Family Business. Tym razem poświęcony jest konstytucjom firm rodzinnych. Można w nim znaleźć artykuł naszego redaktora naczelnego, Łukasza Martyńca, na temat konstytucji rodzinnej widzianej oczami prawnika. Prenumeratę magazynu można zamówić TUTAJ.

 

2. W dniu 15 czerwca 2016 r. odbył się piąty już Kongres Firm Rodzinnych w Bielsku-Białej. Łukasz Martyniec moderował panel dyskusyjny w którym udział wzięli Filip Mysłowski, Andrzej Graboś (Polmotors Sp. z o.o), Michał Cybulski (ING Bank Śląski S.A.), Jacek Stachursky-Łaszczok (Browar Dziedzice Sp. z o.o.), dr Adrianna Lewandowska (Instytut Biznesu Rodzinnego), Jacek Korczyk (Skoda Korczyk Sp. z o.o.), Przemysław Targosz (Jantar Sp. z o.o.). Panel dotyczył tematyki sukcesji w firmach rodzinnych.

Maj 2016

Za nami wielkie wydarzenie: pierwsze w Polsce otwarte szkolenie dla radców prawnych z sukcesji w firmach rodzinnych i nierodzinnych, organizowane przez Krajową Izbę Radców Prawnych.
 
Szkolenie odbyło się w Zakopanym w dniach 12-15 maja, wzięło w nim udział przeszło 120 radców prawnych z całej Polski.
 
W gronie zaproszonych wykładowców znaleźli się:
 
- prof. dr hab. UJ Arkadiusz Sobczyk, który omówił pracownicze aspekty sukcesji,
 
- prof. dr hab. Aleksander Surdej (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), opisał fenomen firm rodzinnych w procesie sukcesji z punktu widzenia ekonomii i zarządzania,
 
- notariusz Tomasz Kot opowiadał o regulacjach prawno-spadkowych procesu sukcesji oraz kwalifikacji udziałów w spółkach kapitałowych w majątku małżeńskim,
 
- sędzia Paweł Szewczyk z Sądu Okręgowego w Krakowie przedstawił zapis windykacyjny jako nowe narzędzie sukcesji,
 
- r. pr. Paweł Rataj mówił o wyzwaniach dla radców prawnych w trakcie obsługi procesu sukcesji,
 
- Andrzej Bocheński z firmy PM Doradztwo Gospodarcze sp. z o.o. opowiadał o pięciu obszarach planowania sukcesji w firmie rodzinnej.
 
Głównym prelegentem oraz prowadzącym warsztaty był doradca sukcesyjny Łukasz Martyniec, który wygłosił łącznie 3 wykłady; na temat specyfiki doradztwa sukcesyjnego i roli doradcy sukcesyjnego, planowania sukcesji w kontekście prawa spadkowego, rodzinnego i finansów przy indywidualnej działalności gospodarczej, oraz prawie 3-godzinny wykład nt. procesu sukcesji w spółkach prawa handlowego. Mowa była nie tylko o aspektach prawno-podatkowych, lecz także o praktycznym sposobie pracy doradcy sukcesyjnego oraz zasadach zarządzania majątkiem w rodzinie wielopokoleniowej wypracowanych w naszej Kancelarii.
 
Przeprowadzono także 2-godzinne warsztaty (case study) oraz zaprezentowano narzędzia do samodzielnego przeprowadzania procesu sukcesji z projektów Kody Wartości - efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych oraz Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych, w których Łukasz Martyniec brał udział jako ekspert. Mowa była też o Instytucie Biznesu Rodzinnego i innych organizacjach zaangażowanych w badania, szkolenia i doradztwo z zakresu sukcesji.
 
Szkolenie spotkało się z bardzo dobrymi recenzjami i oceną ze strony uczestników. Wszystko wskazuje na to, że Krajowa Izba Radców Prawnych będzie zlecać kolejne szkolenia z tej tematyki.

Kwiecień 2016

1. 23. kwietnia w krakowskiej Okręgowej Izbie Radców Prawnych odbyła się ostatnia część szkolenia dotyczącego sukcesji w firmach rodzinnych.

 

Prof. dr hab Arkadiusz Sobczyk opowiadał o prawno-pracowniczych aspektach śmierci właściciela jednoosobowej firmy, notariusz Tomasz Kot przedstawił aktualne poglądy doktryny i orzecznictwa na temat kwalifikacji udziałów w spółce z o.o. w majątku wspólnym małżeńskim, zaś doradca sukcesyjny Łukasz Martyniec przedstawił dwuczęściowy wykład na temat aspektów sukcesji oraz budowy planu awaryjnego w spółkach osobowych i kapitałowych. Słowo wstępne oraz kilka słów na temat konstytucji rodzinnych i ładu rodzinnego wygłosił inicjator szkolenia, r. pr. Paweł Rataj.

 

Radców prawnych zapraszamy na kolejne szkolenie do Zakopanego - już w połowie maja.

 

2. Za nami III Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych w Poznaniu. 18-19 kwietnia w Hotelu Andersia gościło przeszło 300 uczestników, kilkudziesięciu prelegentów i zaproszonych gości. Instytut Biznesu Rodzinnego, tak jak w poprzednich latach, zapewnił potężną dawkę wiedzy merytorycznej, doświadczeń i emocji. Zapraszamy na strony Kongresu.

 

Był tam również nasz niewielki wkład - Łukasz Martyniec był prowadzącym i moderatorem paneli dotyczących prawnych aspektów sukcesji w firmach rodzinnych. Na pierwszym z nich zaprezentowała się kancelaria Piszcz, Norek i Wspólnicy, na drugim Szołajski Legal Group. Gościem honorowym był p. Jakub Kostrzewski z firmy FCB sp. z o.o., który opowiadał m.in. na temat konstytucji rodzinnej, którą podpisaliśmy dokładnie rok temu, na poprzednim Kongresie.

 

3. 15.04. Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie pt. Zarządzanie majątkiem w rodzinie wielopokoleniowej. Sukcesja i planowanie spadkowe w rodzinie i biznesie. Szkolenie przeprowadzono w Otrębusach pod Warszawą na zlecenie Pramerica S.A.

 

4.Szkolenie na zlecenie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie za nami. Sędzia Sądu Okręgowego Paweł Szewczyk opowiadał o zasadach wykorzystania zapisu windykacyjnego jako nowego narzędzia w planowaniu sukcesji w firmach rodzinnych. Niestety nie można go wykorzystać do przeniesienia zespołu praw i obowiązków w spółce osobowej. Notariusz Tomasz Kot opowiadał o najnowszych zmianach w prawie spadkowym. Europejskie poświadczenie spadkowe, zasady transgranicznego dziedziczenia, nowe reguły dotyczące dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza oraz wprowadzany od września br. rejestr spadkowy to tylko niektóre z nich. Radca prawny Paweł Rataj mówił o Ładzie Rodzinnym i Konstytucji Rodzinnej jako nowych rozwiązaniach cieszących się coraz większą popularnością wśród właścicieli firm rodzinnych. Doradca sukcesyjny Łukasz Martyniec z naszego portalu opowiadał o dylematach sukcesji w przypadku indywidualnej działalności gospodarczej oraz spółce cywilnej. Mowa była o tym, kiedy indywidualna firma może zostać skutecznie odziedziczona oraz kiedy wykorzystanie testamentu czy zapisu windykacyjnego nie niesie za sobą przewidzianych rezultatów. Jak dobrać formę prawną właściwą pod sukcesję, jak zarządzać majątkiem rodzinnym (Strefa Seniora i Strefa Juniora) oraz przygotować plan awaryjny SOS.

 

Kolejna część szkolenia będzie miała miejsce 23 kwietnia w Krakowie. Zapraszamy radców prawnych zrzeszonych w krakowskiej Izbie.

Marzec 2016

1. W dniu 22.03.2016 r. na zaproszenie Polskiego Instytutu Filantropii Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie pt. Jak otrzymać donację w testamencie? Szkolenie adresowane było do przedstawicieli organizacji pożytku publicznego. Omawialiśmy sposoby współpracy z donatorami, którzy przekazują donacje drogą spadku, była mowa o zasadach dziedziczenia, sposobach sporządzenia testamentów oraz sytuacji organizacji pożytku publicznego z punktu widzenia prawa materialnego i procesowego na wszystkich etapach przekazywania donacji. W szkoleniu wzięło udział przeszło 20 osób, m.in. z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Polskiej Akcji Humanitarnej, Stowarzyszenia SPES, INSPRO, Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych, Fundacji "Dr Clown" i Ośrodka Karta. Dziękujemy Fundacji Viva! za pomoc i udostępnienie sali. Szkolenie odbyło się w ramach kampanii Dobry Testament, w której uczestniczymy jako portal.

Grzegorz Gruca, v-ce prezes fundacji Polska Akcja Humanitarna opowiada o doświadczenich we współpacy z donatorami.
Łukasz Martyniec prodczas szkolenia.

2. Fundacja Polski Instytut Filantropii w ramach akcji Dobry Testament opublikowała Informator 55+ przeznaczony dla seniorów.

 

Celem Informatora jest promowanie idei sporządzania testamentów. Jako partner merytoryczny pomagaliśmy w opracowaniu zawartości Informatora, ukazał się w nim także tekst autorstwa Łukasza Martyńca pt. Testament w firmie? Na pewno warto!

 

Informator można pobrać tutaj:

DOBRY TESTAMENT Informator.pdf
Dokument PDF [2.7 MB]

3. Ukazał się lutowy nr Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE (8(16)/2016) wydawany przez stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych.

 

Miłośnicy firm rodzinnych znajdą tam wiele ciekawych artykułów, jest też nasz akcent, na stronie 23 można przeczytać artykuł autorstwa Łukasza Martyńca pt. Sukcesja biznesu, czy sukcesja majątku rodzinnego? Można go pobrać tutaj, wraz z pozostałymi artykułami z Magazynu RELACJE autorstwa naszego redaktora naczelnego.

Pobierz: Magazyn Firm Rodzinnych RELACJE.

Luty 2016

1. Ruszyły zapisy na III Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych w Poznaniu, organizowany przez Instytut Biznesu Rodzinnego, z którym współpracujemy.

 

To najważniejsze merytorycznie wydarzenie związane z biznesem rodzinnym w Polsce. Wśród prelegentów pojawią się m.in.: dr Zbigniew Inglot (Inglot sp. z o.o.), Sofie Winkhaus (Winkhaus GmbH & Co. KG), Ryszard Wtorkowski (LUG S.A.), Izabella Wałkowska (Plastwill sp. z o.o. sp. j.), o. Maciej Zięba, Jacek Santorski, dr Adrianna Lewandowska (IBR), prof. Peter May (Family Business Consulting), dr hab. Maciej Stradomski (CMT Advisory), dr Ewa Więcek-Janka (IBR).

 

Jak czytamy na stronach Kongresu:

 

O Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych

To już III Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych jest on wydarzeniem unikatowym w skali światowej. Stworzyliśmy platformę wymiany profesjonalnej wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem rodzinnym. To tutaj praktycy biznesu spotykają się z naukowcami, właściciele firm rodzinnych z czołowymi polskimi przedsiębiorcami. Wiedza jaką prezentujemy co roku na naszym kongresie oparta jest o najlepsze praktyki biznesowe jakie można spotkać na świecie. To wydarzenie jest jedyne w swoim rodzaju.

 

Zapraszamy do udziału w Kongresie!

 

2. Informujemy, że szkolenie dla radców prawnych z sukcesji w firmie rodzinnej organizowane przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie zostało przesunięte. Aktualne terminy to: 2 i 23 kwietnia br.

 

Miło nam też ogłosić, że na szkolenie dla radców prawnych organizowane w maju w Zakopanem przez Krajową Izbę Radców Prawnych... zabrakło już miejsc. W ciągu kilku dni zgłosiło się przeszło 100 osób.

 

3. Zapraszamy na szkolenie z sukcesji dla radców prawnych na zlecenie Krajowej Izby Radców Prawnych.

W dniach 12-13 maja br. w Zakopanem odbędzie się szkolenie pt. "Sukcesja w firmie rodzinnej i nierodzinnej. Aspekty prawne, podatkowe i finansowe."

Organizatorem szkolenia jest Centrum Szkolenia Ustawicznego Radców Prawnych. Prelegentami będą r. pr. Paweł Rataj, prof. dr hab. Aleksander Surdej, prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk, Andrzej Bocheński (PM DG sp. z o.o.), notariusz Tomasz Kot, SSO Paweł Szewczyk, a także Łukasz Martyniec z naszego Portalu.

 

Łukasz Martyniec dzielił się będzie praktycznymi doświadczeniami z pracy z firmami rodzinnymi oraz wiedzą na temat budowy spójnego planu sukcesji, Ładu Rodzinnego i Konstytucji Rodzinnej.

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w szkoleniu wszystkich radców prawnych zainteresowanych tą tematyką.

 

4. Znane są już terminy kolejnych szkoleń dla radców prawnych z zakresu sukcesji w firmach rodzinnych.

2 i 23 kwietnia spotkamy się w Krakowie, są to dalsze części szkolenia, które miało miejsce 21 listopada 2015 r., na zlecenie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie.

 

Jednym z prelegentów będzie Łukasz Martyniec z naszego Portalu.

Wydarzenia z lat 2012-2015.

Kalendarium wydarzeń związanych z sukcesją oraz planowaniem spadkowym, w których byliśmy zaangażowani jako portal planowaniespadkowe.pl znajduje się TUTAJ.

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.