Wydarzenia z lat 2012-2015:

Grudzień 2015

W Pulsie Biznesu z 3 grudnia ukazał się artykuł Sylwii Wedziuk pt. Właściciel niekoniecznie musi być szefem. Jednym z cytowanych ekspertów jest Łukasz Martyniec z naszej kancelarii.

Listopad 2015

1. W dniach 16-29.11.2015 r. w Opolu odbył się kolejny, 8 już Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych u-Rodziny. O sukcesji tym razem mówiło się raczej w kuluarach, ale podczas paneli poruszanych było całe mnóstwo bardzo istotnych tematów dotyczących firm rodzinnych.

 

Doroczne święto firm rodzinnych zaszczyciło swoją obecnością wiele znakomitych postaci ze świata polityki, biznesu oraz mediów. Dyskutowaliśmy m.in. o tym, w jaki sposób móc wywierać większy wpływ na polityków, aby zadbali o rozwój rodzinnych firm na wszystkich możliwych płaszczyznach - inaczej trudno będzie mówić o zdrowej gospodarce, przyroście miejsc pracy oraz wzroście płac. Okazuje się, że wiele ciekawych inicjatyw można rozwijać także lokalnie, o czym świadczy rozwój lokalnych struktur Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, organizatora u-Rodzin.

 

Co raz silniej dało się słyszeć także głos młodego pokolenia sukcesorów, którzy przejmują i przejmować będą rodzinne biznesy - wraz z odpowiedzialnością za ich rozwój, wzrost konkurencyjności i przyrost miejsc pracy. 

2. Rozpoczęliśmy cykl szkoleń dla radców prawnych na zlecenie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. 21 listopada odbyło się 5-godzinne szkolenie - pierwsze z cyklu, który kontynuowany będzie na początku przyszłego roku.

 
Wykładowcami byli: prof. dr hab. Aleksander Surdej który wprowadził w tematykę firm rodzinnych, Andrzej Bocheński z firmy PM Doradztwo Gospodarcze sp. z o.o. zaprezentował Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych oraz opisał pozaprawne aspekty sukcesji w firmie rodzinnej, a także r. pr. Paweł Rataj.
 
Główną część merytoryczną dotyczącą zagadnień prawnych sukcesji przeprowadził Łukasz Martyniec.
 
Na szkoleniu obecnych było ok. 150 radców prawnych, co potwierdza, że tematyka sukcesji cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

 

1. W dniu 2 listopada w przepięknym zamku w Gniewie odbyła się konferencja pt. Wartości sukcesji. Praktyczne aspekty sukcesji międzypokoleniowej w firmach rodzinnych. Organizatorem konferencji był ING BANK ŚLĄSKI S.A., a partnerami merytorycznymi Instytut Biznesu Rodzinnego oraz nasz portal. Na konferencji pojawiło się przeszło 200 osób, właścicieli firm rodzinnych.

 

Prelegentami byli dr Adrianna Lewandowska (IBR, Lewandowska i Partnerzy), Renata Grzywacz (ING Bank Śląski S.A.) oraz Łukasz Martyniec (planowaniespadkowe.pl, Kancelaria Sukcesyjna MARTYNIEC). Po części wykładowej miała miejsce 3-godzinna, praktyczna część warsztatowa.

Październik 2015

1. Na stronach Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie ukazało się ogłoszenie dotyczące planowanego na 20 listopada szkolenia z sukcesji w firmach rodzinnych.

 

Wykładowcami będą prof. dr hab. Aleksander Surdej, r.pr. Paweł Rataj, Andrzej Bocheński z firmy PM Doradztwo Gospodarcze sp. z o.o. (leadera finansowanego przez PARP projektu Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych) oraz Łukasz Martyniec, który poprowadzi dwa bloki tematyczne.

 

Już w pierwszym dniu na szkolenie zapisało się przeszło 80 radców prawnych.

 

2. Za nami wielkie wydarzenie: Konferencja zamykająca i podsumowująca 3 lata pracy w ramach finansowanego przez PARP projektu Kody Wartości - efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych, realizowanego przez Lewandowska i Partnerzy. 22 października w Poznaniu 200 osób spotkało się na Konferencji, gdzie można było porozmawiać z ekspertami Projektu, m.in. Łukaszem Martyńcem, naszym redaktorem naczelnym. Tematem wiodącym były Konstytuce Rodzinne, w których kodyfikowane są zasady Ładu Rodzinnego.

 

Podczas Konferencji doszło do podpisania Konstytucji Rodzinnej Rodziny Kostrzewskich, w opracowaniu której udział wzięła Kancelaria Sukcesyjna MARTYNIEC, właściciel portalu.

 

Uczestnicy Konferencji mieli okazję otrzymać najnowszą książkę autorstwa dr Adrianny Lewandowskiej oraz dr Jacka Lipca pt.: Konstytucje firm rodzinnych. W kierunku długowieczności.

Konferencja zamykająca 3 lata pracy w ramach projektu Kody Wartości - efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych. Poznań, 22 października 2015 r.

3. Nasz Portal został partnerem kampanii Dobry Testament realizowanej przez Polski Instytut Filantropii. Celem kampanii jest upowszechnienie świadomości, że testament jest jednym z koniecznych dokumentów, które powinien mieć w zasadzie każdy, kto posiada rodzinę, majątek lub zobowiązania (o firmie nie wspomniawszy). Kampania została uruchomiona także po to, abyśmy nauczyli się dzielić. Jeśli w testamencie zabezpieczymy już naszych najbliższych - być może warto będzie pomyśleć także o innych - organizacjach pożytku publicznego, fundacjach czy stowarzyszeniach, które - naszym zdaniem - wykonują dobrą robotę. Na Zachodzie ten sposób wyrażania filantropii jest niezwykle popularny, w Polsce jednak to początek drogi.

 

Od czasu do czasu będziemy informować o wydarzeniach, które będą miały miejsce w ramach kampanii Dobry Testament. Okazuje się, że tego typu akcje prowadzone są w wielu krajach na całym świecie, często przez dziesięciolecia. Pomimo, że w innych państwach odsetek obywateli posiadających testamenty jest znacznie wyższy, niż u nas - warto wciąż promować tę ideę.

 

 

4. W dniach 4.10 w Kazimierzu Dolnym oraz 18.10 w Zakopanem miały miejsce dwa szkolenia z zakresu prawnych i podatkowych aspektów sukcesji w firmie rodzinnej realizowane w ramach finansowanego przez PARP projektu Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych. Szkolenie dedykowane było dla radców prawnych. Prowadzącymi byli: Andrzej Bocheński z firmy PM Doradztwo Gospodarcze sp. z o.o. z Krakowa, r. pr. Paweł Rataj z kancelarii Rataj i Współpracownicy z Krakowa, a głównym prelegentem był Łukasz Martyniec z naszej kancelarii.

 

Szkolenie spotkało się ze sporym zainteresowaniem radców prawnych. Łukasz Martyniec opowiadał m.in. o nowym podejściu do zarządzania majątkiem, budowie Ładu Rodzinnego oraz konstytucjach rodzinnych.

 

5. Początek października to seria szkoleń i warsztatów z zakresu sukcesji i planowania spadkowego dla firm rodzinnych. 1.10 - Gdańsk, 2.10 - Elbląg, 3.10 - Włoszakowice nieopodal Leszna oraz 5.10 - Strzelin - to miejsca, gdzie szkoliliśmy. W Gdańsku i Włoszakowicach razem z Łukaszem Martyńcem prowadzącą była dr Adrianna Lewandowska. Szkolenia i warsztaty odbywały się w ramach finansowanego przez PARP projektu Kody Wartości - efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych.

Wrzesień 2015

1. Dnia 30 września w siedzibie Krajowej Izby Doradców Podatkowych w Warszawie Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie z prawnych, podatkowych i finansowych aspektów sukcesji w firmie rodzinnej. Szkolenie odbyło się w ramach finansowanego przez PARP projektu Kody Wartości - efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych. W szkoleniu wzięło udział ok. 50 doradców podatkowych.

 

2. W dniach 22-23.09 br. w Warszawie Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie dla właścicieli i członków rodzin z firm rodzinnych w ramach finansowanego przez PARP projektu Firmy Rodzinne 2. Szkolenie dotyczyło prawnych, podatkowych oraz finansowych aspektów sukcesji i planowania spadkowego, z elementami Wielopokoleniowego Zarządzania Majątkiem.

 

3. 7 września w Pulsie Biznesu ukazał się artykuł Sylwii Wedziuk pt. Łatwiejsze postępowania o spadek z zagranicy. Jednym z cytowanych ekspertów jest Łukasz Martyniec.

4. W dniu 2 września w Legnicy miało miejsce spotkanie z firmami rodzinnymi w ramach projektu Kody Wartości - efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych. Warsztaty prowadził Łukasz Martyniec.

Sierpień 2015

1. Ukazał się kolejny nr Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE, który wydawany jest w ramach finansowanego przez PARP projektu Firmy Rodzinne II. W numerze możemy znaleźć m.in. artykuł autorstwa Łukasza Martyńca pt.: Cena sukcesu ceną sukcesji. Zapraszamy do lektury!

 

2. 28 sierpnia w Szczecinie miało miejsce kolejne spotkanie z firmami rodzinnymi w ramach projektu Kody Wartości - efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych. Warsztaty prowadzili dr Adrianna Lewandowska oraz Łukasz Martyniec. Gościem specjalnym była Maria Olszewska, doradca finansowy, od lat zaangażowana w działalność na rzecz wzrostu świadomości w zakresie sukcesji i planowania spadkowego w firmach rodzinnych. Relację ze spotkania można znaleźć na stronach projektu.

Lipiec 2015

1. W dniach 28-29.07 br. w Warszawie Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie dla właścicieli i członków rodzin z firm rodzinnych w ramach finansowanego przez PARP projektu Firmy Rodzinne 2. Szkolenie dotyczyło prawnych, podatkowych oraz finansowych aspektów sukcesji i planowania spadkowego, z elementami Międzypokoleniowego Zarządzania Majątkiem.

 

2. Dnia 13 lipca w Pulsie Biznesu ukazał się artykuł Sylwii Wedziuk. pt. Odrzucenie spadku nie zawsze wystarczy. Jednym z cytowanych ekspertów był nasz redaktor naczelny Łukasz Martyniec.

 

3. Za nami kolejne dwa dni wykładów i warsztatów dla firm rodzinnych w ramach upowszechniania narzędzi do samodzielnej sukcesji w projekcie Kody Wartości. 8 lipca w Lesznie i 9 lipca we Włoszakowicach wspólnie z dr Adrianną Lewandowską prowadziliśmy zajęcia z tej tematyki. Jedno ze spotkań zorganizowane było we współpracy z firmą Winkhaus Polska sp. z o.o., a zaproszeni byli właściciele firm rodzinnych wyspecjalizowanych w produkcji okien.

 

Relację ze spotkania w Lesznie znajdziesz na stronach Instytutu Biznesu Rodzinnego.

4. W dziale Sprawdź, jak to wygląda w Twojej firmie ukazał się kolejny felieton dotyczący dziedziczenia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych.

 

Opisujemy w nim, jakie możliwości daje kodeks spółek handlowych w spółce z o.o. oraz na co zwrócić uwagę przy ocenie zastosowanych w danej spółce rozwiązań w koleracji z przepisami prawa spadkowego, rodzinnego i podatkowego.

 

Zapraszamy do lektury.

 

5. Na łamach czasopisma "Branża dziecięca" wydawanego przez Polskiego Stowarzyszenia Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych ukazał się artykuł autorstwa Łukasza Martyńca pt. Biznes nieśmiertelny. Artykuł można pobrać poniżej.

Biznes nieśmiertelny. Łukasz Martyniec.
Biznes nieśmiertelny. Łukasz Martyniec.p[...]
Dokument PDF [1.1 MB]

Czerwiec 2015

1. Trwa upowszechnianie narzędzi do samodzielnego przeprowadzenia procesu sukcesji w firmach rodzinnych opracowanych przez ekspertów projektu KODY WARTOŚCI - EFEKTYWNA SUKCESJA W FIRMACH RODZINNYCH. 25 czerwca w Katowicach i dzień później we Wrocławiu miały miejsce spotkania, prezentacje i szkolenia dla właścicieli firm rodzinnych. Prelegentami byli eksperci, dr Adrianna Lewandowska, leader merytoryczny projektu oraz dr Maria Adamska i Łukasz Martyniec, autorzy książki "Przewodnik SOS. Sytuacja nagłej sukcesji". W obu spotkaniach wzięło udział ok. 30 osób.

Łukasz Martyniec w Hotelu Tumskim we Wrocławiu.

2. W dniach 18-19 czerwca w Warszawie Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie pt. "Międzypokoleniowe zarządzanie majątkiem. Sukcesja i planowanie spadkowe w rodzinie i w firmie" na zlecenie towarzystwa ubezpieczeniowego Metlife S.A. W szkoleniu wzięło udział ok. 60 osób.

 

3. 10 czerwca w Pulsie Biznesu ukazał się artykuł Sylwii Wedziuk pt. "Niezgoda zrujnuje proces dziedziczenia". Znalazła się w nim wypowiedź Łukasza Martyńca.

 

4. 8 czerwca w Pulsie Biznesu ukazał się artykuł Sylwii Wedziuk pt. "Przekaż przedsiębiorstwo w lepsze ręce". Jednym z cytowanych ekspertów był Łukasz Martyniec.

 

5. Na stronach Instytutu Biznesu Rodzinnego pojawiły się wywiady z uczestnikami II Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych w Poznaniu, który miał miejsce w marcu br. Można tam znaleźć m.in. wywiad z Łukaszem Martyńcem.

Maj 2015

1. W dniach 29-30 maja Łukasz Martyniec prowadził zajęcia z sukcesji i planowania spadkowego w Europejskiej Akademii Planowania Spadkowego w Warszawie w ramach studiów podyplomowych EFC przeznaczonych dla doradców finansowych.

 

2. 20.05 w Pulsie Biznesu ukazał się artykuł Sylwii Wedziuk pt. "Testament pomoże przeżyć firmie". Jednym z ekspertów, którzy zostali poproszeni o wypowiedź jest Łukasz Martyniec.

 

3. Rozpoczęło się upowszechnianie przeznaczonych dla firm rodzinnych narzędzi w ramach finansowanego przez PARP projektu KODY WARTOŚCI - EFEKTYWNA SUKCESJA W FIRMACH RODZINNYCH. Jednym z narzędzi jest książka pt. "Sytuacja Nagłej Sukcesji. Przewodnik SOS." autorstwa dr Marii Adamskiej oraz Łukasza Martyńca, pod red. dr Adrianny Lewandowskiej. Pozycja dostępna jest dla firm rodzinnych tutaj.

 

4. Ukazał się 3 już w tym roku numer Magazynu Firm Rodzinnych Relacje, a w nim artykuł Łukasza Martyńca pt. "Strefa Seniora. Jak zapewnić sobie spokojne życie po przekazaniu firmy?". W artykule opisano jedną z zasad Międzypokoleniowego Zarządzania Majątkiem, obejmującego także sukcesję w firmie rodzinnej, które zostały opracowane przez Kancelarię Sukcesyjną MARTYNIEC. Kancelaria prowadzi szkolenia z tego zakresu. Artykuł jest do pobrania tutaj.

 

5. 6 maja br odbył się w Bielsku-Białej IV już Kongres Firm Rodzinnych zorganizowany przez Regionalną Izbę Handlu i Przemysłu w Bielsku Białej. Jednym z prelegentów był Łukasz Martyniec, który jako jeden z ekspertów projektu Kody Wartości - Efektywna sukcesja w firmach rodzinnych prezentował 7 kroków milowych w procesie sukcesji.

Kwiecień 2015

1. W dniu 20.04 br. w Warszawie miało miejsce spotkanie eksperckie z europosłem prof. Zdzisławem Krasnodębskim, podczas którego komentowany był projekt opinii Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE w sprawie przedsiębiorstw rodzinnych w Europie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele środowisk firm rodzinnych, m.in. prof. Andrzej Jacek Blikle, prezes IFR, Jarosław Chołodecki, wiceprezes IFR, Tomasz Budziak, członek zarządu IFR, Ewa Kubel, sekretarz generalny IFR, Elżbieta Lutow ze Związku Rzemiosła Polskiego, ks. Grzegorz Piątek z Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” oraz Leszek i Adam Sosnowscy z Wydawnictwa Biały Kruk. Instytut Biznesu Rodzinnego reprezentowali eksperci: dr Ewa Więcek-Janka, Dariusz Szulc, Łukasz Tylczyński oraz nasz redaktor naczelny Łukasz Martyniec.

 

Dyskutowana opinia będzie stanowić podstawę prac PE nad projektem rezolucji, która ma zostać skierowana do Komisji Europejskiej. Celem podjętych działań jest identyfikacja, zbadanie potrzeb oraz objęcie ochroną prawną firm rodzinnych na płaszczyźnie europejskiej, co przełożyć się ma na prawodawstwo państw członkowskich. Jednym z podstawowych spraw, które wymagają pilnego rozwiązania jest ułatwienie sukcesji firm rodzinnych do strony prawnej. Nasz portal od dawna sygnalizuje potrzebę tych zmian oraz promuje rozwiązania, które powinny zostać podjęte na gruncie prawodawstwa polskiego. O niektórych z nich pisaliśmy w referacie naukowym opublikowanym w ramach IV Konferencji Naukowej Firm Rodzinnych w Łodzi w zeszłym roku, tekst referatu można znaleźć tutaj. Liczymy na to, że to spotkanie pomoże dostrzec potrzebę ponownego przyjrzenia się wielu instytucjom prawa cywilnego, rodzinnego, gospodarczego, podatkowego oraz procedury cywilnej, które są niezbędne do usprawnienia procesu sukcesji od strony prawnej.

 

2. W dniu 16 kwietnia 2015 r. w Warszawie Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie na temat sukcesji w firmie rodzinnej dla firm z Polskiego Stowarzyszenia Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych. Szkolenie przeprowadzone zostało w ramach Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Marzec 2015

1. W dniach 23-24 marca w Łodzi oraz 30-31 marca w Poznaniu Łukasz Martyniec przeprowadził 2-dniowe szkolenie dla właścicieli firm rodzinnych w ramach finansowanego przez PARP projektu Firmy Rodzinne II.

 

2. W dniach 19-20.03.2015 r. uczestniczyliśmy w II Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych w Poznaniu, zorganizowanym przez Instytut Biznesu Rodzinnego.

 

Tutaj znajdziecie fotorelację z Kongresu.

 

Łukasz Martyniec, jako ekspert IBR, został zaproszony do wzięcia udziału w panelu pt. Family Office - jak kompleksowo pomaga firmom rodzinnym i jakie odnoszą one korzyści. Moderatorem panelu była Marta Witz ze szwajcarskiego Uniwersytetu St. Gallen, udział wzięli także Rafał Lorek i Mariusz Pawlak Lorek&Pawlak Family Office, Jarosław Malik oraz r. pr. Piotr Andrzejczak, partner z DZP.

 

Family Office to nowa propozycja dotycząca profesjonalnego zarządzania majątkiem prywatnym. Omawiane były poszczególne rodzaje usług, które mogą być realizowane przez family office na przykładzie Lorek Pawlak Family Office z Warszawy. Doradztwo sukcesyjne jest jednym z elementów oferty family office, nie wszystkie jednak mają w ofercie doradztwo przy współpracy z profesjonalnymi doradcami sukcesyjnymi. Podstawowym zakresem działalności family office jest obsługa inwestycji i majątku prywatnego rodziny (nieruchomości, dzieła sztuki itd.) realizowana w interesie klienta, a nie instytucji zewnętrznych (np. banków czy TFI).

Luty 2015

1. Ukazał się pierwszy w tym roku numer Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE, który wydawany jest w ramach finansowanego przez PARP projektu Firmy Rodzinne II. Możemy w nim znaleźć artykuł naszego redaktora naczelnego, Łukasza Martyńca pt.: "Ułatwienie sukcesji firm rodzinnych potrzebne na wczoraj.", w którym opisuje postulaty mające na celu zmiany w polskim prawodawstwie - skierowane do ustawodawcy. Artykuł można pobrać tutaj:

Ułatwienie sukcesji firm rodzinnych potrzebne na wczoraj. Łukasz Martyniec.
Ułatwienie sukcesji firm rodzinnych potr[...]
Dokument PDF [299.6 KB]

2. 27.02.2015 r. nasz redaktor naczelny, Łukasz Martyniec, przeprowadził szkolenie pt. Sukcesja w firmie rodzinnej.
Aspekty prawne i finansowe
, dla członków Polskiego Stowarzyszenia Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych - Polish Toy Association, które odbyło się na Targach Zabawek w Kielcach. Szkolenie odbyło się pod egidą Instytutu Biznesu Rodzinnego.

 

3. 24 lutego 2015 r. w Haston City Hotel we Wrocławiu miała miejsce konferencja pt.: „Perspektywy rozwoju firm rodzinnych w Polsce i ich wpływ na gospodarkę”, zorganizowana przez Inicjatywę Firm Rodzinnych oraz Zachodnią Izbę Gospodarczą.

 

Na temat roli firm rodzinnych w Polsce mówił p. prof. Andrzej Jacek Blikle - współwłaściciel firmy rodzinnej ze 140-letnią tradycją, która jest obecnie w 5 pokoleniu, a o strategiach firm rodzinnych opartych na wartościach opowiadała dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.

 

Na konferencji było obecnych przeszło 100 osób. Gorąca, rodzinna atmosfera utrzymywała się jeszcze długo podczas rozmów kuluarowych...

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

4. Zarządzanie sukcesją w polskich firmach rodzinnych - ZAPRASZAMY DO WYPEŁNIENIA ANKIETY.

 

Na jakim etapie procesu sukcesji jesteś? Jakie decyzje już podjąłeś, a jakie jeszcze przed Tobą? Zapraszamy do wypełniania ankiety, która służy naukowemu zbadaniu, jak kwestie sukcesji przedstawiają się w rodzimych przedsiębiorstwach. Badanie przeprowadzane jest przez doktorantkę Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Joannę Stefańską, która jest także sukcesorką w firmie rodzinnej.  Zapraszamy do wypełnienia szczególnie właścicieli i członków rodzin firm rodzinnych:

 

ANKIETA DLA FIRM RODZINNYCH

Styczeń 2015

1. 22.01.2015 r. miało miejsce pierwsze Śniadanie Czwartkowe Koła Instytutu Biznesu Rodzinnego w Bydgoszczy. Łukasz Martyniec przez prawie 2 godziny opowiadał na temat prawnych i finansowych aspektów sukcesji w firmie rodzinnej.

3. 19 stycznia na prowadzonym przez Marcina Iwucia blogu ekonomicznym Finanse Bardzo Osobiste, ukazała się rozmowa z Łukaszem Martyńcem dotycząca odpowiedzialności za długi spadkowe oraz celowości sporządzania testamentów. Zapraszamy do odsłuchania. Pod wywiadem zebrało się sporo pytań i komentarzy, na które staraliśmy się odpowiedzieć - stanowią one ciekawe uzupełnienie wiadomości zawartych w rozmowie. Widać, że temat jest na czasie...

 

2. 17-18 stycznia w hotelu Bacero we Wrocławiu odbyło się pierwsze, zorganizowane przez Kancelarię Sukcesyjną Martyniec szkolenie otwarte z MIĘDZYPOKOLENIOWEGO ZARZĄDZANIA MAJĄTKIEM, na którym przedstawiona została metodologia pracy w oparciu o wypracowane przez Łukasza Martyńca zasady międzypokoleniowego zarządzania majątkiem, sukcesji i planowania spadkowego. W szkoleniu wzięli udział brokerzy, multiagenci oraz zaproszeni goście:

 

Marcin Iwuć, prowadzący blog Finanse Bardzo Osobiste oraz Paweł Cymcyk, Prezes Związku Maklerów i Doradców, właściciel popularnego bloga DNA Rynków.

 

1. Styczeń rozpoczął się warsztatami dla właścicieli firm rodzinnych, które miały miejsce w Poznaniu w ramach finansowanego przez PARP projektu Firmy Rodzinne 2. Łukasz Martyniec poprowadził zajęcia z prawnych i finansowych obszarów sukcesji.

Grudzień 2014

Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych. Źródło: PM DG sp. z o.o.

1. Dostępne są już przeznaczone dla właścicieli firm rodzinnych narzędzia przygotowane w ramach finansowanego przez PARP projektu: "Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych". Składa się nań 5 elementów:

  • Kompendium wiedzy w wersji książkowej,
  • Kompendium wiedzy w wersji audiobooka,
  • Kompendium wiedzy w wersji multimedialnej,
  • Aplikacja diagnostyczna "NOE",
  • Aplikacja planistyczna "NEO".

Leaderem projektu jest krakowska spółka PM DG sp. z o.o., a autorem rozdziałów prawnych r. pr. Paweł Rataj, który gościł też na łamach naszego portalu. Narzędzia są już gotowe do użycia, przeszły proces testowania przez przedstawicieli firmy rodzinnych oraz zostały gruntownie zmienione w stosunku do wersji Alfa, które ukazała się już niemal rok temu. Wszystkie narzędzia w aktualnej wersji dostępne są TUTAJ.

 

Mieliśmy i my udział w ich tworzeniu - Łukasz Martyniec jest jednym z ekspertów projektu oraz brał udział w tworzeniu części prawnej aplikacji planistycznych i diagnostycznych. W samym Przewodniku zaś jest autorem wielu praktycznych komentarzy oraz tabel w rozdziałach opisujących sytuację prawną i finansową firmy rodzinnej w kontekście sukcesji.

2. 17 grudnia 2014 r. to pamiętna data: 100.000 odsłon od początku istnienia naszego portalu! Z unikalnych numerów IP oczywiście!

 

Dużo to, czy mało? Jak na temat, o którym nie zawsze i niechętnie się rozmawia - sporo. Jak na temat, który dotyczy nas wszystkich, w tym np. 1.500.000 firm rodzinnych - to dopiero kropla w morzu. Ale cieszymy się, że zainteresowanie planowaniem spadkowym rośnie, o czym świadczą liczne e-maile oraz telefony.

 

Tymczasem w imieniu Redakcji DZIĘKUJEMY wszystkim czytelnikom i odwiedzającym, prosimy nas polecać i zaglądać częściej!

 

Łukasz Martyniec

redaktor naczelny

 

3. Ukazało się internetowe wydanie kolejnego, 6 już w tym roku Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE, a w nim felieton naszego redaktora naczelnego Łukasza Martyńca pt. Nie każdy spadkobierca jest sukcesorem - do pobrania poniżej.

Nie każdy spadkobierca jest sukcesorem. Łukasz Martyniec.
Nie każdy spadkobierca jest sukcesorem. [...]
Dokument PDF [385.8 KB]

4. W dniach 1-2 grudnia Łukasz Martyniec prowadził szkolenie na temat sukcesji międzypokoleniowej dla właścicieli firm rodzinnych uczestniczących w finansowanym przez PARP projekcie Firmy Rodzinne II. Szkolenie odbyło się w Poznaniu.

Listopad 2014

1. W dniach 28-30.11.2014 r. baliśmy na siódmych już u-Rodzinach - wielkim święcie firm rodzinnych organizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych. Przez 3 dni w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie prawie 500 osób spotykało się, radziło i bawiło razem. Dziękujemy za niezapomniane wrażenia!

Łukasz Martyniec wraz z dr Adrianną Lewandowską, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego w Poznaniu. źródło: tekstyprasowe.pl
Wraz z mec. Pawłem Pawelcem Ratajem, podczas panelu dyskusyjnego dytyczącego sukcesji w firmach rodzinnych prowadzonego przez PM Doradztwo Gospodarcze sp. z o.o. Prezentowany był Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych. źródło: tekstyprasowe.pl

2. Poznański Instytut Biznesu Rodzinnego, z którym współpracujemy, przygotował dla firm rodzinnych nową akcję pt.:

 

A gdyby Sukcesja była Kobietą?

 

Od dziś do listopada 2015 Sukcesja będzie Kobietą i będzie odpowiadała na wszystkie pytania odnośnie procesu sukcesji w ramach ackji ‪#‎100PytanDoSukcesji‬! Najlepsze pytania będziemy publikować raz na tydzień na portalu!

 

Odpowiedzi na pytania udzielać będą eksperci projektu Kody Wartości - efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych, w tym nasz redaktor naczelny Łukasz Martyniec.

 

Pytania można zadawać już teraz na dwa sposoby:

 

     1. Poprzez Formularz:
http://goo.gl/forms/gDIHfGyDiO
     2. Wysłać na adres mailowy:
SukcesjaOdpowiada@kodywartosci.pl

 

Więcej informacji na portalu:
http://sukcesja.org.pl/a-gdyby-sukcesja-byla-kobieta-100-p…/

‪#‎sukcesja‬ ‪#‎firmyrodzinne‬ ‪#‎kodywartosci‬ ‪#‎ibrpolska‬
 

3. 25 listopada we wrocławskim hotelu Scandic miał miejsce XXIV Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Związku Szkółkarzy Polskich. Jednym z zaproszonych prelegentów był Łukasz Martyniec, który poprowadził wykład pt. Sukcesja międzypokoleniowa i zabezpieczenie majątku poprzez plan awaryjny. Tematyka spotkała się z dużym zainteresowanie zgromadzonych.

 

4. 21 listopada wzięliśmy udział w dwóch wydarzeniach organizowanych w Ostrowie Wielkopolskim przez bank BZ WBK S.A. W godzinach rannych miało miejsce śniadanie biznesowe, a wieczorem konferencja, na którą zaproszono właścicieli ostrowskich firm, głównie firm rodzinnych. Na obu spotkaniach głównym zaproszonym prelegentem był Łukasz Martyniec, który opowiadał o sukcesji międzypokoleniowej.

 

5. Dnia 7.11.2014 r. na terenach Expo Silesia w Sosnowcu odbyła się konferencja pt. Tniemy ryzyko, zwiększamy zyski firm, skierowana do właścicieli firm rodzinnych. Jednym z organizatorów była Fundacja Fortis, z którą współpracujemy. Łukasz Martyniec opowiadał na temat sukcesji w firmach rodzinnych.

 

6. W dniu 3.11. br. w Nowych Skalmierzycach niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego miało miejsce I Spotkanie Firm Rodzinnych Południowej Wielkopolski, zorganizowane przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych w ramach projektu Firmy Rodzinne II przez liderkę projektu Joannę Stefańską. IFR reprezentowali dr Maria Adamska, Jarosław Chołodecki oraz Łukasz Martyniec, który przedstawił PAKIET WOLNOŚCI GOSPODARCZYCH złożony w tym roku przez IFR do Kancelarii Prezydenta RP.

 

W ramach pakietu prezentowane są trzy projekty zmian legislacyjnych dotyczących utworzenia fundacji rodzinnych w Polsce, zmiany statusu osób współpracujących oraz sposobu zatrudnienia członków rodziny w firmach rodzinnych, a także cały pakiet zmian mających na celu ułatwienie przeprowadzenia sukcesji. Ten ostatni, zawierający projekt zmian konkretnych przepisów prawa spadkowego, rodzinnego, handlowego i podatkowego, przygotowali r. pr. Paweł Rataj oraz Łukasz Martyniec. Ogólny zarys tych prac zaprezentowany został na tegorocznej Konferencji Naukowej Firm Rodzinnych w Łodzi w formie referatu.

Październik 2014

1. 28.10.2014 r. w Katowicach odbyła się konferencja pt. WARTOŚCI SUKCESJI. Praktyczne aspekty sukcesji międzypokoleniowej w firmach rodzinnych, którą zorganizował ING Bank Śląski S.A. Nasz portal, obok Instytutu Biznesu Rodzinnego, z którym współpracujemy, został zaproszony jako partner merytoryczny Konferencji.

 

Spotkanie cieszyło się ze sporym zainteresowaniem - wzięło w nim udział przeszło 250 osób. W ramach sesji plenarnej wykłady przeprowadzili dr Adrianna Lewandowska - prezes IBR, Renata Grzywacz z ING Banku Śląskiego oraz Łukasz Martyniec z naszego portalu.

 

Po sesji plenarnej miały miejsce praktyczne warsztaty, gdzie o meandrach sukcesji z właścicielami firm rodzinnych rozmawiali, poza wyżej wymienionymi, także dr Ewa Więcek-Janka z IBR, r. pr. Paweł Rataj z Kancelarii Radcy Prawnego Paweł Rataj i Współpracownicy oraz Michał Cybulski i Jakub Woźniak z ING Banku Śląskiego. Poruszone zostały wszystkie płaszczyzny istotne dla udanego procesu sukcesji. Mowa była o strategii właścicielskiej, strategii biznesu i rodziny, a także spójnych rozwiązaniach prawnych, podatkowych i finansowych. Szczególnie część warsztatowa, oparta o praktyczne case study, spotkała się z dobrym odbiorem wśród uczestników. Poniżej program Konferencji.

Program konferencji WARTYOŚCI SUKCESJI w Katowicach.

2. W dniach 21-22.10 br. Łukasz Martyniec przeprowadził warsztaty z zakresu sukcesji i planowania spadkowego dla lifeplannerów na zlecenie firmy Prumerica Życie TUiR S.A.

 

3. Ukazał się kolejny numer Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE, w którym znaleźć można m.in. artykuł Łukasza Martyńca pt. Nazwisko jako element nazwy firmy a odpowiedzialność. Zapraszamy do lektury!

 

4. W dniach 13-14.10 br. w Białobrzegach pod Warszawą miało miejsce szkolenie pt. Sukcesja w Firmie Rodzinnej - prawne, podatkowe i finansowe podstawy tworzenia spójnych planów sukcesji. Szkolenie dobyło się w ramach finansowanego przez PARP projektu FIRMY RODZINNE 2. Wykład, połączony z praktycznymi warsztatami z budowy planu sukcesji przeprowadził Łukasz Martyniec.

 

5. Na stronach projektu FIRMY RODZINNE 2 pojawił się felieton pt. Biznes w małżeństwie. Intercyza nie zawsze korzystna., gdzie wykorzystane były wypowiedzi naszego redaktora naczelnego Łukasza Martyńca, jako eksperta projektu.

 

6. W dniu 8.10 w Warszawie Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie pt. Ochrona majątku i sukcesja międzypokoleniowa w rodzinie na zlecenie Generali Życie T.U. S.A.

Wrzesień 2014

1. 30 września w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Małych i Średni Przedsiębiorstw mowa była także na temat sukcesji w firmach rodzinnych. Krótki wykład na ten temat wygłosił Łukasz Martyniec jako ekspert Fundacji Fortis.

 

2. Z uwagi na fakt, że w Internecie, różnych czasopismach oraz poradnikach pojawiają się informacje, jakoby firmę działającą w oparciu o wpis do CEIDG (indywidualna działalność gospodarczą) łatwo przekazać dziecku poprzez darowiznę, testament albo zapis windykacyjny, postanowiliśmy w redakcji przygotować jeszcze bardziej merytoryczny i dogłębny materiał na ten temat. Oczywiście nie zastąpi on indywidualnie przeprowadzonych konsultacji w konkretnej rodzinie oraz firmie, pokazuje jednak jednoznacznie, jakie problemy (nie tylko prawne!) związane są z przekazywaniem działającego przedsiębiorstwa dzieciom. Felieton autorstwa Łukasza Martyńca pt.: Jak przepisać firmę dziecku? 5 powodów prawnych, dlaczego może się nie udać! dostępny jest od 27 września.

 

Nie ukrywamy, że felieton skierowany jest także do radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych czy innego rodzaju doradców, aby pokazać im ten złożony problem w nieco szerszym świetle. Przepisów prawa spadkowego nie należy czytać w oderwaniu od przepisów innych działów prawa - szczególnie w takiej sytuacji. Nie raz mieliśmy do czynienia z ewidentnymi błędami popełnianymi przez prawników w tej kwestii (np. przedsiębiorstwo przekazane zapisem windykacyjnym małemu dziecku, gdzie firma zatrudnia 120 osób i jest obciążona kredytami!). Pierwsze szkolenie dla radców prawnych już za nami - mamy nadzieję, że będzie okazja do organizacji następnych.

 

3. Ruszyły zapisy na kolejne u-Rodziny Firm Rodzinnych - VII już zjazd organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR), którego jesteśmy członkiem. Tym razem Warszawa! Program zapowiada się intensywnie i bardzo ciekawie. Na pewno nie zabraknie i nas, tak jak rok temu. Zapraszamy serdecznie!

 

4. Prezentujemy w wersji .pdf referat pt. Wybrane postulaty dotyczące zmian w przepisach prawa w zakresie ułatwienia sukcesji w firmach rodzinnych. autorstwa r. pr. Pawła Rataja oraz Łukasza Martyńca. Referat ukazał się w: Przedsiębiorczość i Zarządzanie: Firmy rodzinne - współczesne nurty badań i praktyki zarządzania, pod red.: A. Marjański, M.R. Contreras Loera, Łódź 2014, Tom XV, Zeszyt 7, część I, ss 115-127, jako materiał z IV Konferencji Firm Rodzinnych w Łodzi, organizowanej przez Społeczną Akademię Nauk. To już nasza druga prezentacja na tej konferencji. Referat można pobrać tutaj.

 

5. Ukazał się kolejny felieton dotyczący sukcesji w firmach rodzinnych: Prozmawiajmy o WARTOŚCIACH! autorstwa redaktora naczelnego portalu, Łukasza Martyńca. Zapraszamy do lektury!

 

6. 15 i 16 września Łukasz Martyniec prowadził w Krakowie pierwsze szkolenie tematyczne pt. Sukcesja w firmie rodzinnej, połączone z warsztatami dla właścicieli firm rodzinnych oraz członków ich rodzin. Szkolenie realizowane jest w ramach projektu Firmy Rodzinne 2. Uczestnicy szkolenia otrzymali wiedzę z zakresu prawa rodzinnego, spadkowego, handlowego i podatkowego, połączoną z praktycznymi sposobami budowy planu sukcesji (w tym planu awaryjnego) w oparciu o rozwiązania prawne oraz finansowe. Uczyliśmy się badać, jak zachowuje się firma na wypadek śmierci właściciela oraz jak dobrać formę prawną adekwatną do wymogów procesu sukcesji, jak podzielić majątek w rodzinie (w tym obliczyć zachowki), jak zabezpieczyć źródła finansowania długów spadkowych oraz rozliczeń w rodzinie w ramach spójnego Planu Sukcesji. Kolejne szkolenie będzie miało miejsce w dniach 13-14 października w Warszawie.

 

7. Na łamach portalu pojawił się nowy dział: NOWOŚCI W PRAWIE. Będziemy w nim opisywać nowe rozwiązania prawa spadkowego oraz innych działów prawa i podatków, które dotyczą sukcesji międzypokoleniowej i planowania spadkowego. Na pierwszy ogień poszła HIPOTEKA ODWRÓCONA. W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy regulującej tę nową na polskim rynku umowę, która dla wielu rodzin oznaczać będzie, że testamenty nie będą już potrzebne - nie będzie bowiem już co dziedziczyć... Polecamy lekturę felietonu: Hipoteka odwrócona w kontekście sukcesji międzypokoleniowej autorstwa Łukasza Martyńca.

 

8. W dniach 9-10 września w Warszawie odbyła się kolejna Konferencja w ramach finansowanego przez PARP projektu Firmy Rodzinne 2. Łukasz Martyniec przeprowadził warsztaty pt. NIELEWO - czyli prawo w sukcesji. Na zajęciach panowała wyjątkowo rodzinna atmosfera:

Łukasz Martyniec w towarzystwie najmłodszej uczestniczki zajęć, Tosi, która pomagała prowadzić warsztaty :)

9. W dniu 4-5 września w Warszawie odbyły się kolejne, dwudniowe warsztaty z finansowych aspektów budowy planu sukcesji w rodzinie i biznesie na zamówienie firmy Pramerica Życie TUiR S.A.

Sierpień 2014

1. W dniu 26.08.2014 r. w płyną do Sejmu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodek cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, który dotyczy zmiany przepisów o odpowiedzialności spadkobierców za długi spadkowe polegającej na wprowadzeniu zasady odpowiedzialności z tzw. dobrodziejstwa inwentarza w miejsce obowiązującej obecnie zasady odpowiedzialności nieograniczonej (przyjęcie spadku wprost). Wniosek został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu. Niebawem na naszych łamach ukaże się komentarz do proponowanych zmian. Projekt można pobrać poniżej:

Rządowy projekt zmian do prawa spadkowego.
Rządowy projet zmian do prawa spadkowego[...]
Dokument PDF [328.3 KB]

2. Na portalu ukazał się nowy felieton autorstwa Łukasza Martyńca pt.: Finansowe aspekty planu sukcesji - 5 podstawowych potrzeb. Felieton traktuje przede wszystkim o budowie planu sukcesji w firmach rodzinnych, polecamy go jednak wszystkim przedsiębiorcom i wspólnikom spółek, a także osobom odpowiedzialnym za zarządzanie. Zapraszamy do lektury!

 

3. W dniach 22-23.08.2014 r. Łukasz Martyniec przeprowadził zajęcia w ramach studiów podyplomowych realizowanych przez Europejską Akademię Planowania Finansowego EAFP w Warszawie. Wykad dotyczył prawnych i finansowych kwesii planowania spadkoewgo oraz sukcesji w rodzinie i w firmie.

 

4. 21 sierpnia 2014 r. w Bankier.tv ukazał się kolejny wywiad z naszym redaktorem naczelnym, Łukaszem  Martyńcem. Mowa była o zasadach odwpoiedzialności za długi spadkowe oraz o planowanych zmianach w prawie spadkowym, których projekt wpłynął niedawno do Sejmu. Niebawem na portalu pojawi się komentarz do projektowanych zmian w przepisach spadkowych. Poniżej link do wywiadu (wystarczy kliknąć w zdjęcie):

Łukasz Martyniec w Bankier.tv opowiada o zmianach w prawie spadkowym i odpowiedzialności za długi spadkowe.

Lipiec 2014

1. Ukazał się 4 już w tym roku numer Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE. Można w nim znaleźć m.in. artykuł współpracującego z naszym portalem mec. Pawła Rataja Sukcesja w wolnych zawodach. Siła rodzinnej tradycji. oraz felieton Łukasza Martyńca Ułatwić sukcesją wolnych zawodów na temat meandrów prawnych sukcesji wolnych zawodów. Znajdują się tam też relacje z IV Konferencji Naukowej Firm Rodzinnych w Łodzi oraz I Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych w Poznaniu, w których braliśmy udział. Całość numeru można pobrać tutaj, poniżej zaś znajduje się pdf z felietonem naszego redaktora naczelnego.

Ułatwić sukcesję wolnych zawodów. Łukasz Martyniec.
Ułatwić sukcesję wolnych zawodów. Łukasz[...]
Dokument PDF [280.9 KB]

2. W dniu 21. lipca na portalu Bankier.tv ukazał się wywiad z naszym redaktorem naczelnym, Łukaszem Martyńcem. Mowa była o roli testamentu oraz o konsekwencjach jego braku. Zapraszamy do obejrzenia, wystarczy kliknąć w zdjęcie.

Łukasz Martyniec w bankier.tv.

3. W dniach 15-16 lipca w Warszawie odbyła się kolejna Konferencja Firm Rodzinnych organizowanych w ramach projektu Firmy Rodzinne 2. Łukasz Martyniec poprowadził blok pt.: Prawne aspekty sukcesji. Łącznie w Konferencji udział wzięło przeszło 50 przedstawicieli firm rodzinnych biorących udział w projekcie.

Czerwiec 2014

1. 23 czerwca ukazał się wywiad z Łukaszem Martyńcem na portalu polskiprawnik.pl. Zapraszamy do lektury.

 

2. W dniu 12 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim została przeprowadzona konferencja pt. Sukcesja międzypokoleniowa. Czyli jak ochronić relacje rodzinne, biznes i majątek? Konferencję zorganizował Bank Zachodni WBK S.A. oraz AVIVA sp. z o.o. Prelekcję wygłosił Łukasz Martyniec z Kancelarii Sukcesyjnej MARTYNIEC. Wiele było mowy także o planowaniu spadkowym. Na spotkaniu obecnych było około 100 osób, właścicieli okolicznych firm.

 

3. Ukazał się 4 nr Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE, a w nim sprawozdanie autorstwa p. red. Anny Piwowarskiej z debaty pt. Cena dziedzictwa - darmo, czy odpłatnie?, która miała miejsce w marcu br we Wrocławiu. Pisaliśmy o tym wydarzeniu. Zapraszamy do lektury sprawozdania; wnioski dla wielu seniorów w firmach rodzinnych mogą okazać się bezcenne...

Cena dziedzictwa - darmo, czy odpłatnie? Sprawozdrawnie z debaty firm rodzinnych we Wrocławiu.
Cena dziedzictwa - debata firm rodzinnyc[...]
Dokument PDF [1'017.5 KB]

4. W dniach 5-6 czerwca w Krakowie odbyła się II Konferencja Firm Rodzinnych organizowanych w ramach projektu Firmy Rodzinne 2. Miałem przyjemność poprowadzić blok pt.: Nielewo - czyli prawo w sukcesji. Łącznie w Konferencji udział wzięło przeszło 50 przedstawicieli firm rodzinnych biorących udział w projekcie. Szczegółowe kalendarium dalszych wydarzeń znajduje się tutaj.

Maj 2014

1. Już tylko do 20 czerwca możliwe jest testowanie narzędzi przeznaczonych do przeprowadzania procesu sukcesji w firmie rodzinnej, przygotowanych w ramach finansowanego przez PARP projektu KODY WARTOŚCI - EFEKTYWNA SUKCESJA W POLSKICH FIRMACH RODZINNYCH. Kończy się etap ich testowania - narzędzia zostaną udostępnionwe ponownie dopiero po naniesieniu zmian oraz poprawek wynikających z sugestii użytkowników. Aby pobrać narzędzia, w tym książkę SYTUACJA NAGŁEJ SUKCESJI. PRZEWODNIK SOS autorstwa Marii Adamskiej oraz naszego redaktora naczelnego, Łukasza Martyńca, należy zarejestrować się na stronach www.sukcesja.org.pl.

 

2. Zakończył się już I Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych w Poznaniu, zorganizowany przez Instytut Biznesu Rodzinnego, z którym współpracujemy. Bardzo wysoki poziom merytoryczny, znakomici goście i prelegenci stali się wizytówką tego wydarzenia. Nie zabrakło i naszej obecności. Szerszą relację z tego wydarzenia zamieszczamy tutaj. Poniżej kilka zdjęć z Kongresu:

3. IV Konferencja Naukowa Firm Rodzinnych w Łodzi już za nami. Po raz kolejny Społeczna Akademia Nauk gościła przedstawicieli świata nauki zaangażowanych w badania firm rodzinnych. Prezentacja referatów oraz obrady trwały 3 dni - od 20 do 22 maja.

 

Nie zabrakło i nas. Wraz z mec. Pawłem Ratajem z Krakowa redaktor naczelny portalu, Łukasz Martyniec, zaprezentował referat np.

Postulaty dotyczące zmian systemu prawnego celem ułatwienia sukcesji w firmach rodzinnych. To już nasz drugi referat na tej konferencji. W tym roku zajęliśmy się omówieniem tych zagadnień w polskim prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym, które szczególnie warte są ponownego przemyślenia pod kątem nadchodzącej zmiany pokoleniowej w polskim biznesie. Okazuje się, że wiele jest do zrobienia. Do tematu naszego wkładu w potencjalne zmiany legislacyjne ułatwiające sukcesję jeszcze na portalu wrócimy.

 

Podsumowując krótko wrażenia z tegorocznej Konferencji Naukowej Firm Rodzinnych stwierdzić należy, że temat sukcesji staje się coraz bardziej nośny, wzmaga się też zainteresowanie świata nauki, głownie nurtów ekonomicznych. Jest coraz więcej badań na ten temat. Z drugiej strony na Konferencji uderzył brak przedstawicieli nauk prawnych. Poza naszym referatem nie został zaprezentowany żaden referat obejmujący tematykę prawniczą. Mamy nadzieję, że za rok będzie inaczej - nasza redakcja także będzie czyniła starania w tej kwestii. Z kolei z rozmów kuluarowych wynika, że na temat tzw. planu awaryjnego oraz tego, w jaki sposób śmierć może wpłynąć na byt firmy rodzinnej - piszemy tylko my. Nie ma w literaturze innych autorów zajmujących się głębiej tą tematyką.

 

Poniżej fotograficzna relacja z Konferencji oraz prezentacja, która stanowi krótki komentarz do naszego referatu. Niebawem zamieścimy także oryginalny tekst.

Prezentacja naszego referatu na Konferencji Firm Rodzinnych w Łodzi.
Prezentacja.pdf
Dokument PDF [116.8 KB]

4. Mamy już ROK! 21 maja 2013 r. uruchomiony został nasz portal! W ciągu pierwszego roku odwiedziło nas 57.500 osób! Dziękujemy!

 

Wyraźnie widać, że rośnie zainteresowanie tematyką planowania spadkowego i sukcesji. Coraz więcej się dzieje, słychać o tych tematach w mediach, organizowanych jest coraz więcej konferencji i spotkań, szczególnie w środowisku firm rodzinnych, gdzie te tematy stają się z biegiem lat bardziej aktualne. Mamy nadzieję, że działalność portalu przynajmniej w części przyczyni się do tego, że wzrośnie świadomość, jak bardzo rozwiązania z zakresu planowania sukcesji potrzebne są właściwie w każdej rodzinie lub firmie.

 

Otrzymaliśmy wiele e-maili i telefonów, udało się nam pomóc lub przynajmniej zainspirować w wielu niełatwych sprawach.

 

Dziękujemy za ten rok współdziałania i obecności!

 

Łukasz Martyniec

Kancelaria Sukcesyjna MARTYNIEC

 

właściciel portalu planowaniespadkowe.pl

5. Na naszym portalu ukazał się kolejny felieton w zakładce Planowanie spadkowe i sukcesja w firmie, pt.: Jakoś to będzie... Przecież o sukcesję nie trzeba się wcale martwić! Autorem felietonu jest Łukasz Martyniec. Życzymy przyjemnej lektury.

 

6. Jak donosi dzisiejsza (14.05) Rzeczpospolita w internetowym wydaniu ekonomicznym, tylko 6.3% polskich studentów - dzieci właścicieli firm rodzinnych, chce kontynuować biznes rodziców. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Biznesu Rodzinnego w Poznaniu, z którym współpracujemy, nasza młodzież przewyższa przedsiębiorczością swoich rówieśników z Europy Zachodniej, ale woli założyć własny biznes, niż przejmować rodzinną firmę. Czyżby było to efektem tego, że o sukcesji w polskich firmach rodzinnych co do zasady się nie rozmawia i że seniorzy mają zamiar prowadzić firmę osobiście do późnej starości, a własność pozostawić sobie dożywotnio? Te ostatnie wnioski wynikają z kolei z naszych obserwacji z doradczego podwórka...

 

7. W dniach 6-7 maja w Poznaniu odbyła się II Konferencja Firm Rodzinnych organizowanych w ramach projektu Firmy Rodzinne 2. Miałem przyjemność poprowadzić blok pt.: Nielewo - czyli prawo w sukcesji. Łącznie w Konferencji udział wzięło przeszło 50 przedstawicieli firm rodzinnych biorących udział w projekcie. Szczegółowe kalendarium dalszych wydarzeń znajduje się tutaj.

Kwiecień 2014

1. 26-27 kwietnia: SPOTKANIE DOLNOŚLĄSKIEGO KOŁA STOWARZYSZENIA INICJATYWA FIRM RODZINNYCH W ZIELEŃCU

 

Koło Dolnośląskich Firm Rodzinnych "Elipsa" działa od niedawna - powstało po ubiegłorocznych u-Rodzinach (doroczny zjazd Firm Rodzinnych z całej Polski organizowany przez IFR), o których pisaliśmy na portalu.

 

Spotkanie jak zwykle inspirujące i przesympatyczne; poznajemy się coraz lepiej. Te kilkanaście godzin spędzonych wspólnie to nowy zastrzyk energii i doping do dalszej pracy - przynajmniej dla mnie. Najlepiej działa wzajemne "uczenie się od siebie" i wymiana myśli. Było także merytorycznie, mówiłem o sukcesji, była mowa także o innych ważnych kwestach w firmie oraz na styku funkcjonowania firmy i rodziny.


W ciągu najbliższych miesięcy planujemy przeprowadzenie kolejnych spotkań i paneli dyskusyjnych - mniej lub bardziej oficjalnych, o których będziemy informować.

 

Firmy rodzinne z Dolnego Śląska i najbliższych okolic zapraszamy od współpracy i uczestnictwa. Szukajcie nas na facebooku na stronie Firmy Rodzinne Dolny Śląsk!

2. W dniu 10 kwietnia w Częstochowie miało miejsce pierwsze w Polsce szkolenie z sukcesji i planowania spadkowego w firmie, przeprowadzone na zamówienie korporacji zawodowej radców prawnych.

 

Szkolenie przeprowadzone na zlecenie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu spotkało się ze sporym zainteresowaniem, na sali obecnych było przeszło 60 radców prawnych z okręgu częstochowskiego oraz opolskiego. Szkolenie prowadził Łukasz Martyniec, a słowo wstępne wygłosił r. pr. Paweł Rataj.

 

Podczas prezentacji tematu sukcesji szczególny nacisk położony został na wielopłaszczyznowość tematu oraz na powiązania zagadnień prawnych z finansami, także prywatnymi, z aspektami podatkowymi oraz ich łączny wpływ na relacje w rodzinie biznesowej. Wiele miejsca poświęciliśmy także firmom rodzinnym oraz ich specyfice. Mowa była o zaangażowaniu Instytutu Biznesu Rodzinnego oraz o finansowanych przez PARP projektach dedykowanych sukcesji w firmach rodzinnych, w których bierzemy udział.

Szkolenie otworzył r.pr. Tomasz Głębocki, Wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu
Łukasz Martyniec podczas szkolenia dla radców prawnych.

3. 8 kwietnia Łukasz Martyniec przeprowadził warsztaty z zakresu sukcesji i planowania spadkowego na zlecenie Prumerica TUnŻ S.A.

Warsztaty z sukcesji.

4. 2 kwietnia Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie z zakresu sukcesji i planowania spadkowego na zlecenie Prumerica TUnŻ S.A. Spotkanie odbyło się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jest to pierwsze z planowanego cyklu kilku szkoleń.

Marzec 2014

1. 31 marca Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie z zakresu sukcesji i planowania spadkowego w biznesie i w firmie na zlecenie Niezależnej Kancelarii Doradztwa Finansowego LHMB sp. z o.o. w Łodzi.

 

2. W dniu 24 marca we Wrocławiu miała miejsce debata organizowana przez redakcję czasopisma RELACJE - Magazyn Firm Rodzinnych, pt. "CENA DZIEDZICTWA - DARMO, CZY ODPŁATNIE?". Wsparcia organizacyjnego udzieliła firma KPMG.

 

Debata dotyczyła pozornie mało popularnego jeszcze w Polsce dylematu, czy firma rodzinna ma zostać przekazana dzieciom nieodpłatnie, poprzez darowiznę lub spadek, czy też można rozważyć odpłatne przeniesienie własności (sprzedaż, renta itp.). Debata trwała ponad 5 godzin, przyniosła bardzo ciekawe wnioski i wywołała żywą dyskusję wśród uczestników. Najcenniejsze były głosy właścicieli i juniorów z dolnośląskich firm rodzinnych - na sali byli przedstawiciele obu pokoleń. Okazuje się, że jakże popularna w Polsce darowizna, brana pod uwagę m.in. ze względów podatkowych, nie jest wcale oczywistym, ani jedynym sposobem przekazania biznesu kolejnemu pokoleniu. Często warto rozważyć inne warianty, dla dobra zarówno seniorów, jak i dzieci, które przejmują firmę. Nieodmiennie podstawowym pytaniem było: czy młodsze pokolenie na pewno chce przejąć firmę rodzinną, pieczę nad majątkiem oraz odpowiedzialność za jej prowadzenie? Zastanawialiśmy się także, jak po przekazaniu dzieciom firmy stać się "bogatą babcią", jak to trafnie określiła jedna z uczestniczek, tzn. uniezależnić się finansowo od dzieci i dalszych losów firmy oraz zapewnić sobie spokojną jesień życia, przy założeniu, że dożyjemy setnych urodzin.

 

W debacie udział wzięli, poza przedstawicielami firm rodzinnych, także eksperci:

 

     1. Tomasz Budziak z Korycka, Budziak i Audytorzy sp. z o.o. (Warszawa),

     2. Paweł Rataj z Kancelarii Radcy Prawnego Rataj i Współpracownicy (Kraków),

     3. Tomasz Piwowarski z SJOS sp. z o.o. (Wrocław),

     4. Rafał Szafraniec z KPMG o. Wrocław,

     5. Łukasz Martyniec z Kancelarii Sukcesyjnej MARTYNIEC (Wrocław).

 

Gospodarzem spotkania była dr Maria Adamska, redaktor naczelna Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE, wiceprezes IFR. Niebawem ukaże się szczegółowe sprawozdanie z debaty, o czym będziemy informować.

3. W dniach 15 i 16 marca w Konstantynowie Łódzkim Kancelaria Sukcesyjna MARTYNIEC przeprowadziła 2-dniowe warsztaty z zakresu sukcesji i planowania spadkowego w rodzinie i firmie. Szkolenie miało charakter otwarty i adresowane było do absolwentów poprzednich szkoleń prowadzonych przez Łukasza Martyńca.

Łukasz Martyniec podczas szkolenia
Warsztaty z sukcesji i planowania spadkowego dla doradców finansowych

4. Ukazał się trzeci nr Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE, wydawanego w ramach finansowanego przez PARP projektu Firmy Rodzinne II. W numerze można znaleźć między innymi felieton autorstwa Łukasza Martyńca, pt.: Chwalmy się tym, że jesteśmy rodzinni! Pod linkiem znajdziesz pdf z felietonem.

Luty 2014

1. W Magazynie Przedsiębiorcy, wydawanym przez Regionalną Izbę Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej, ukazał się felieton autorstwa Łukasza Martyńca: Sukcesja indywidualnej działalności gospodarczej. Poniżej zamieszczamy plik do pobrania:

Sukcesja indywidualnej działalności gospodarczej. Łukasz Martyniec
Sukcesja w IDG. Łukasz Martyniec.pdf
Dokument PDF [824.2 KB]

2. Ukazał się drugi magazyn RELACJE, wydawany w ramach projektu Firmy Rodzinne II. W numerze można znaleźć między innymi felieton autorstwa Łukasza Martyńca, pt.: Sprawdź, czy jesteś przygotowany do sukcesji? Pod linkiem znajdziesz pdf z felietonem.

3. Ukazał się pierwszy w tym roku numer kwartalnika MOJA FIRMA, wydawanego przez Fundację Fortis w Katowicach. W kwartalniku zamieszczony został wywiad z Łukaszem Martyńcem, który tym razem opowiada o sukcesji w spółkach. Zapraszamy do lektury.

Sukcesja w spółkach. Rozmowa z Łukaszem Martyńcem.
Sukcesja w spółkach. Łukasz Martyniec.pd[...]
Dokument PDF [996.8 KB]

4. 21 lutego w Hotelu Europeum we Wrocławiu odbyło się spotkanie inauguracyjne w ramach finansowanego przez PARP projektu Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych. Rozpoczyna ono etap testowania narzędzi dotyczących sukcesji w Firmach Rodzinnych, w tym:

 

- Kompendium Wiedzy o sukcesji: Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych,

- Aplikacja diagnostyczna "NOE"

- Aplikacja planistyczna "NEO"

 

W części warsztatowej spotkania udział wziął Łukasz Martyniec, jako współautor - razem z mec. Pawłem Ratajem - części prawnej w poszczególnych narzędziach. Spotkanie spotkało się z sporym zainteresowaniem przedstawicieli firm rodzinnych z Dolnego Śląska.

 

5. 19 lutego Łukasz Martyniec przeprowadził 7-godzinne szkolenie pt. Sukcesja w biznesie. Zasady tworzenia Planów Sukcesji w rodzinie i w firmie. we współpracy z Fundacją Fortis

 

6. 18 lutego w Pulsie Biznesu ukazał się artykuł autorstwa p. Michaliny Szczepańskiej pt. Rolnicy się starzeją i sprzedają hektary. Zostaliśmy poproszeni o komentarz dotyczący wyzwań związanych z sukcesją gospodarstw rolnych.

 

7. 12 lutego Łukasz Martyniec prowadził seminarium pt. Prawo sukcesji w działalności gospodarczej w ramach Klubu Efektywnego Biznesu Fundacji Fortis w Katowicach. 

 

8. W dniach 8-9 lutego Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie z zakresu sukcesji w biznesie we współpracy z Europejską Akademią Planowania Finansowego w Warszawie.

 

9. Dnia 6 lutego w Katowicach odbyło się seminarium pt. Sukcesja działalności gospodarczej, zorganizowane przez Fundację Fortis. Seminarium prowadził Łukasz Martyniec.

Styczeń 2014

1. Postanowiliśmy przyłączyć się do żywej dyskusji na temat aktualnych zmian w OFE oraz ogólnie - systemu emerytalnego. Na portalu powstał nowy dział poświęcony SYSTEMOWI EMERYTALNEMU, a w nim felieton autorstwa Łukasza Martyńca "O systemie emerytalnym, OFE, reformie oraz przyszłości...". Artykuł od nietypowej strony tłumaczy, jak działa system emerytalny, oraz w jaki sposób i dlaczego zmieniał się przez ostatnie 20 lat. Stawia też wiele mało popularnych tez, np. dlaczego naszym zdaniem w Polsce nie powinno w ogóle dojść do powstania OFE? Przy okazji pozwoliliśmy sobie na postulaty adresowane do polityków oraz branży finansowej. Zapraszamy do lektury oraz do dyskusji na naszym fanpage na FB.

 

2. Łukasz Martyniec przeprowadził dwudniowe zajęcia z zakresu sukcesji i planowania spadkowego w ramach studiów podyplomowych EFC, prowadzonych przez Europejską Akademię Planowania Finansowego EAFP. Zajęcia odbyły się w Lublinie.

 

3. Z przyjemnością informujemy, że kancelaria WM GROUP Łukasz Martyniec, która jest właścicielem portalu, w dniu 10.01.2014 r. dokonała zmiany nazwy, logo oraz wizerunku. Aktualna nazwa to: Kancelaria Sukcesyjna MARTYNIEC.

 

Zapraszamy na nową stronę Kancelarii.

Grudzień 2013

1. W grudniu rozpoczęliśmy testowanie narzędzi przeznaczonych do samodzielnego wsparcia procesu sukcesji w ramach finansowanego przez PARP projektu KODY WARTOŚCI - EFEKTYWNA SUKCESJA W POLSKICH FIRMACH RODZINNYCH. Do dyspozycji użytkowników udostępniono ponad 50 narzędzi w postaci filmów, audiobooków, oraz tradycyjnych narzędzi w pdf. Warunkiem uczestnictwa firmy rodzinnej w testowaniu jest zobowiązanie się do wypełnienia i odesłania ankiet, które pozwolą nam dopracować i poprawić poszczególne narzędzia, jeśli w ocenie użytkowników wystąpi taka potrzeba. Zatem firmy, które nie zdążyły zapisać się na testowanie pod opieką ekspertów projektu, mogą uczynić to on-line na stronach sukcesja.org.pl. Na tym portalu znajdziesz z czasem znacznie więcej informacji przydatnych do sukcesji w firmie rodzinnej.

 

Przykładowe pytania, na które możesz uzyskać odpowiedź w firmie rodzinnej, korzystając z narzędzi KODÓW WARTOŚCI:

 

     1. Czy buduję firmę międzypokoleniową?

     2. Czy jestem gotowy do sukcesji (audyt gotowości właściciela)?

     3. Jak przeprowadzić audyt strategii firmy z punktu widzenia Seniora (czyli co oddaję dzieciom) i Sukcesora (czyli co otrzymuję i za co biorę odpowiedzialność)?

     4. Co po sukcesji, czyli jak ułożę sobie życie po przekazaniu firmy?

     5. Jak przygotować się do budowy Ładu Rodzinnego i spisania konstytucji rodzinnej?

     6. Czy jako Sukcesor chcę przejąć firmę rodzinną? Jak mogę zdiagnozować własne predyspozycje oraz kompetencje?

 

W ramach projektu powstał także pierwszy w Polsce, tak zaawansowany i wielopłaszczyznowy opis sytuacji firmy i rodziny biznesowej, kiedy ma miejsce tzw. nagła sukcesja, czyli przedwczesna śmierć właściciela lub wspólnika firmy. Jego celem jest pomoc firmie i rodzinie podjąć decyzje dotyczące kontynuacji działalności firmy oraz dalszych czynności związanych np. z postępowaniem spadkowym czy podziałem majątku w rodzinie. Współautorem książki "Sytuacja nagłej sukcesji. Przewodnik SOS." jest nasz redaktor naczelny, Łukasz Martyniec, który należy do grona ekspertów projektu. Książka jest dostępna jako jedno z narzędzi dla firm rodzinnych na stronie www.sukcesja.org.pl.

Sytuacja nagłej sukcesji. Przewodnik SOS. Autorzy: Maria Adamska, Łukasz Martyniec. Redakcja: Adrianna Lewandowska.

2. W dziale Planowanie spadkowe i sukcesja w firmie ukazał się kolejny felieton z cyklu: Sprawdź, jak to wygląda w Twojej firmie. Tym razem na warsztat wzięliśmy spółkę jawną. Jak zwykle podchodzimy do tematu od strony praktycznej i wielopłaszczyznowo. Zapraszamy do lektury.

 

3. 18 grudnia w Katowicach odbyło się seminarium pt. Sukcesja działalności gospodarczej, zorganizowane przez Fundację Fortis. Seminarium prowadził Łukasz Martyniec.

 

4. W dziale Felietony i artykuły ukazał się nowy artykuł autorstwa dr. Marka Leśniaka, notariusza prowadzącego kancelarię notarialną we Wrocławiu. Sprawdź, dlaczego testament sporządzony przez notariusza lepiej zabezpieczy interesy twoje i twojej rodziny? Zapraszamy do lektury.

 

5. Ukazał się pierwszy magazyn RELACJE, wydawany w ramach projektu Firmy Rodzinne II. W numerze można znaleźć między innymi felieton autorstwa Łukasza Martyńca, pt.: Sukcesja - problem, czy wyzwanie? Pod linkiem znajdziesz pdf z felietonem.

6. W Magazynie Przedsiębiorcy, wydawanym przez Regionalną Izbę Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej, ukazał się kolejny felieton autorstwa Łukasza Martyńca: Strategia dla sukcesji biznesu w Polsce potrzebna na wczoraj. Poniżej zamieszczamy plik do pobrania:

Strategia dla sukcesji biznesu w Polsce porzebna na wczoraj. Łukasz Martyniec.
Strategia dla sukcesji biznesu potrzebna[...]
Dokument PDF [283.1 KB]

7. Wielkim sukcesem okazały się szóste u-Rodziny firm rodzinnych we Wrocławiu. W hotelu Haston przez 3 dni spotykali się przedstawiciele firm rodzinnych z całej Polski. Z najbardziej znanych postaci wymienić można nazwiska takie jak prof. Andrzej Blikle, Zofia Drohomirecka, Zbigniew Grycan, Jan Jabłkowski oraz wielu innych. Głos zabrali także przedstawiciele nauki: m.in. prof. Witold Orłowski, prof. Marian Noga, prof. Krzysztof Safin oraz dr Andrzej Marjański. Gościnnie o zwyczajach językowych opowiadał prof. Jan Miodek.

 

Nie zabrakło i naszej obecności. Łukasz Martyniec wziął udział w panelu pt. Po co nam społeczna odpowiedzialność w biznesie? Spojrzenie z perspektywy prawa pracy. Panel prowadziła mec. Agnieszka Lisiecka z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, a uczestnikami byli także: prof. UJ dr hab. Arkadiusz Sobczyk, radca prawny dr Paweł Bojarski. Nadzór merytoryczny sprawował radca prawny Paweł Rataj. W panelu postawiona została między innymi teza, iż prawidłowo przeprowadzona sukcesja w firmie rodzinnej jest jednym z warunków koniecznych do zachowania miejsc pracy w dłuższej perspektywie czasowej.

 

U-Rodziny firmy rodzinnych organizowane są corocznie przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, w którym udziela się także nasz redaktor naczelny. Wiele wsparcia przy organizacji udzieliła wrocławska Wyższa Szkoła Bankowa.

 

Portal planowaniespadkowe.pl był jednym ze (skromniejszych) sponsorów imprezy.

 

Poniżej kilka zdjęć z u-Rodizn:

Listopad 2013

1. Ukazał się kolejny felieton w zakładce o sukcesji i planowaniu spadkowym w firmie. Tym razem na warsztat wzięliśmy spółkę cywilną. Zapraszamy do lektury i działania!

 

2. 16 listopada umieściliśmy na FB komentarz do kolejnego "przykładu z życia", który utwierdza nas w przekonaniu, że ten portal jest potrzebny! Opisane tam sytuacje oraz - a może przede wszystkim - komentarze fachowców, pokazują, z jak bardzo skomplikowaną materią mamy do czynienia. I na ile potrzebna jest wielopłaszczyznowa wiedza poparta doświadczeniem. Jeśli chcesz mieć dostęp do komentarzy bieżących sygnałów z sieci (tym razem materiał z Onetu) - polub nas na FB! Tymczasem zapraszam do lektury: UWAGA NA DŁUGI SPADKOWE!

 

3. Z przykrością informujemy, że szkolenia organizowane przez Polską Fundację Przedsiębiorczości w dniach 19 i 20 listopada zostały odwołane. Są to szkolenia unijne, gdzie musi zebrać się określona liczba chętnych, aby szkolenie w ogóle mogło się odbyć. Niestety tym razem nie udało się zebrać tylu osób. Kolejne szkolenie planowane jest na początku przyszłego roku - będziemy informować o szczegółach i mamy nadzieję, że tym razem uda się zebrać wystarczającą liczbę uczestników.

 

4. 13 listopada Łukasz Martyniec prowadził seminarium pt. Prawo sukcesji w działalności gospodarczej w ramach Klubu Efektywnego Biznesu Fundacji Fortis w Katowicach. Kolejne bezpłatne seminarium na temat sukcesji w spółkach odbędzie się 18 grudnia, a w styczniu zapraszamy na całodniowe szkolenie z tego tematu. Będziemy informować o tym w zapowiedziach.

 

5. W dziale PLANOWANIE SPADKOWE I SUKCESJA W FIRMIE ukazały się dwa nowe felietony. Tym razem zastanawiamy się nad tym, jak rozpoznać firmę rodzinną oraz dajemy 7 praktycznych podpowiedzi, jak zbudować plan sukcesji w firmie?

 

Firma rodzinna - czy to o mnie? Sprawdź 5 podstawowych wyróżników firmy rodzinnej i przekonaj się, jaka jest Twoja firma!

 

Plan sukcesji w firmie - jak się do tego zabrać? Prowadzisz biznes? Sprawdź, jak co powinieneś zrobić!

Październik 2013

1. Dziś ruszył nowy dział portalu planowaniespadkowe.pl: PLANOWANIE SPADKOWE I SUKCESJA W FIRMIE. W tym dziale postanowiliśmy poszerzyć tematykę publikowanych materiałów o sukcesję rozumianą jako wieloletni proces przekazywania firmy z pokolenia na pokolenie - wszak decyzje dotyczące sukcesji i planowania spadkowego przeplatają się w praktyce. W nowym dziale będziemy publikować felietony i artykuły dotyczące ogólnie zagadnień sukcesji w biznesie oraz - bardziej szczegółowo - wyzwań sukcesji wynikających z prowadzenia firmy w poszczególnych formach prawnych.

 

Pierwszy felieton jest postulatem: STRATEGIA DLA SUKCESJI BIZNESU W POLSCE POTRZEBNA NA WCZORAJ! - w oparciu na posiadane doświadczenia formułujemy tezy naszym zdaniem kluczowe dla powodzenia sukcesji międzypokoleniowej w polskim biznesie.

 

Z planowanego cyklu opisów sukcesji w firmach działających w różnych formach prowadzenia działalności gospodarczej na pierwszy ogień poszła indywidualna działalność gospodarcza, którą poddaliśmy bardzo praktycznej analizie. Dodatkowo opisaliśmy w jednym miejscu projekty szkoleniowe, doradcze i unijne zajmujące się sukcesją oraz instytucje, z którymi współpracujemy. Zapraszamy do lektury!

 

2. Co ma wspólnego testament z dentystą?! Osobiście nie znam nikogo, kto czerpie przyjemność z wizyty u dentysty. Tak samo, jak ze sporządzania własnego testamentu... Zapraszam do lektury nowej INSPIRACJI.

 

3. Ukazał się właśnie pierwszy numer kwartalnika Moja Firma, wydawanym przez Fundację Fortis. W kwartalniku możemy znaleźć wywiad z Łukaszem Martyńcem: Sukcesja i planowanie spadkowe, a w nim kolejny przykład zastosowania proponowanego przez nas sposobu zarządzania majątkiem. Zapraszamy do lektury.

 

4. Rozpoczęła się także rekrutacja właścicieli firm rodzinnych do projektu FIRMY RODZINNE 2, organizowanego m.in. przez IFR.

 

W tym roku odbędą się 4 spotkania promocyjno-rekrutacyjne:
24.10.2013 w Poznaniu
30.10.2013 we Wrocławiu
07.11.2013 w Zielonej Górze
03.12.2013 w Krakowie
 
Poniżej zamieszczamy ulotkę promującą ten projekt. Jest to druga edycja projektu FIRMY RODZINNE, który 2 lata temu cieszył się ogromnym powodzeniem. Więcej szczegółów na temat projektu znajdziesz tutaj, a tu możesz zapisać się na spotkanie.
projekt Firmy Rodzinne II
ulotka_informacyjna FR.pdf
Dokument PDF [1.1 MB]

5. 15 października ruszyła rekrutacja firm rodzinnych do bezpłatnego testowania narzędzi przygotowanych do samodzielnego przeprowadzenia procesu sukcesji w ramach projektu KODY WARTOŚCI, w którym uczestniczymy. Do 30 października można zapisywać się do testowania tych narzędzi, przy czym każda firma która spełni warunki oraz zostanie zakwalifikowana otrzyma możliwość współpracy z jednym z ekspertów projektu. Wszystkich chętnych zapraszamy do uczestnictwa w projekcie. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

 

6. Także 15 października w Katowicach odbyły się warsztaty dla firm rodzinnych organizowane przez THINK TANK oraz IFR: "Sukcesja jako projekt i proces". W warsztatach i panelach dyskusyjnych udział wzięli eksperci z ING Banku Śląskiego S.A., kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka oraz Lorek Pawlak Family Office. Gościem specjalnym wydarzenia był Jacek Santorski. Część materiałów wykorzystanych podczas panelu przygotował Łukasz Martyniec, który jako ekspert i doradca sukcesyjny zaprezentował case study obrazujący proces sukcesji na wielu płaszczyznach, także pod kątem planowania spadkowego.

 

7. Kilka dni temu ukazał się kolejny, 6 nr Magazynu Firm Rodzinnych. Można w nim znaleźć m.in. felieton autorstwa współpracującego z naszym portalem mec. Pawła Rataja z Kancelarii Radcy Prawnego Paweł Rataj i współpracownicy z Krakowa. Felieton pt. "Plan sukcesji jako transakcja życia, której wyzwaniom można sprostać" przybliża tematykę sukcesji w firmach rodzinnych. Możemy w nim przeczytać, że "dla właściciela firmy rodzinnej niewiele jest wyzwań bardziej wymagających, niż to związane z przekazaniem biznesu rodzinnego kolejnemu pokoleniu". Od redakcji dodać należy, że elementem sukcesji jest także plan awaryjny, uwzględniający wystąpienie zdarzeń nagłych, na których wystąpienie nie mamy wpływu, czyli planowanie spadkowe właśnie. Z całością felietonu możesz zapoznać się także na naszych łamach. Zapraszamy do lektury!

 

8. 3 października Łukasz Martyniec prezentował tematykę sukcesji oraz planowania spadkowego w ramach Śniadania Czwartkowego w Instytucie Biznesu Rodzinnego w Poznaniu. Była także mowa o naszym portalu i możliwości korzystania z niego. Niebawem ukażą się informacje na temat całodziennego seminarium poświęconemu tej tematyce, które będziemy organizwowali wspólnie z Instytutem. A oto relacja z tego spotkania.

Podczas Śniadania Czwartkowego IBR, razem z dr Adrianną Lewandowską.

Jeśli masz ochotę zobaczyć więcej zdjęć, kliknij tutaj.

 

9. 2 października, w szacownych murach Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, odbyło się trzecie z cyku spotkań dla firm rodzinnych. Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, w którym się udzielamy, promuje rodzinność biznesu oraz sukcesję.

Wrzesień 2013

1. 30 września: spotkanie Firm Rodzinnych w Świdnicy już za nami. Dziękujemy uczestnikom za przybycie i ciekawą dyskusję.

 

2. 27 września: spotkanie Firm Rodzinnych w Jeleniej Górze także za nami. W ramach Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych promujemy rodzinność biznesu oraz oczywiście sukcesję. Krótka relacja ze spotkania na naszej fanpage na facebooku.

 

3. 12 września w Katowicach odbyło się III spotkanie Klubu Efektywnego Biznesu działającego w ramach Fundacji Fortis. Jednym ze ekspertów był redaktor naczelny naszego portalu - Łukasz Martyniec. Wygłosił krótką prezentację na temat sukcesji i planowania spadkowego.

 

4. 5 września w Rzeczpospolitej ukazał się artykuł Michała Kołtuniaka "W jaki sposób skutecznie przejąć stery w firmie rodzinnej". W publikacji mówi się o programie, który realizuje spółka PM Doradztwo Gospodarcze z Krakowa. Mowa jest m. in. Przewodniku po sukcesji w firmach rodzinnych. Łukasz Martyniec należy do grona ekspertów w tym projekcie. Więcej na: www.sukcesja.org.

 

5. W Magazynie Przedsiębiorcy wydawanym przez Regionalną Izbę Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej ukazał się felieton autorstwa Łukasza Martyńca pt. Czy czas działa na naszą korzyść, czyli o różnicy pomiędzy sukcesją a planowaniem spadkowym. Zapraszamy do lektury!

Sierpień 2013

1. Odbyły się kolejne szkolenia dla Europejskiej Akademii Planowania Finansowego EAFP, tym razem w Lublinie.

 

2. Wiele osób ostatnio zadaje nam pytanie, jak w prosty sposób wyjaśnić, czym jest i komu jest potrzebne doradztwo sukcesyjne. Postanowiliśmy zamieścić prosty przykład, który to ilustruje. Polecamy szczególnie osobom zaangażowanym w prowadzenie biznesu.

Lipiec 2013

1. Zapraszamy do lektury nowego mini-felietonu w dziale INSPIRACJE: Sukcesja to partia szachów. Tyle, że 3D!

 

2. Portal otrzymał zgodę na zamieszczenie na naszych łamach Raportu THINK TANK Sukcesja jako projekt i proces. W tegorocznym Raporcie ukazała się cała gama inspirujących treści dotyczących sukcesji w firmach rodzinnych, m.in. prof. Andrzeja Blikle, dr. Andrzeja Marjańskiego, Tomasza Budziaka, Dariusza Bednarskiego, Tomasza Bartuzela oraz Łukasza Martyńca z planowaniespadkowe.pl. Zapraszamy do lektury!

Czerwiec 2013

1. Jeśli chcesz skłócić rodzinę - idź do sądu. Jeśli zależy Ci na relacjach rodzinnych - skorzystaj z mediacji! Mediacja to metoda rozwiązywania sporów, w której koncentrujemy się na tym, co nas łączy, a nie na tym - co dzieli. Gdzie podstawowy nacisk kładziony jest na zbudowanie konsensusu, a nie na spór oraz walkę. Dlatego tak blisko jest mediacji do planowania spadkowego. O mediacji w służbie testamentu na łamach naszego portalu pisze mediator z 10-letnim doświadczeniem, Dorota Fedorowska. Zapraszamy do lektury!

 

2. Ukazał się tegoroczny Raport THINK TANK Sukcesja jako projekt i proces. Jest to już drugi raport tej instytucji na temat sukcesji. W raporcie pojawiły się dwa felietony autorstwa Łukasza Martyńca: Jak poruszyć temat tabu oraz Myślenie prewencyjne się opłaca. W felietonach poruszana jest problematyka emocji, szczególnie widocznych w procesie sukcesji w firmach rodzinnych oraz planu awaryjnego, który niezbędny jest w każdej firmie, także nierodzinnej.

 

3. Ruszył nabór na Studia Podyplomowe Zarządzanie firmami rodzinnymi na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Wszystkich chętnych zapraszamy tutaj. Jednym z wykładowców w ramach Studiów będzie Łukasz Martyniec.

 

4. Rozpoczęliśmy realizację kilku cykli szkoleniowych z zakresu sukcesji oraz planowania spadkowego na zlecenie firm Prudential, Metlife Amplico oraz Vienna Finanse sp. z o.o. Szkolenia będą kontynuowane przez okres kilku najbliższych miesięcy.

 

5. Ukazał się XIV tom zeszytu naukowego Przedsiębiorczość i Zarządzanie, wydawany przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi. W Zeszycie 6, w trzech tomach opublikowany został dorobek III Konferencji Naukowej Firm Rodzinnych, o której pisaliśmy w maju. Całość materiałów można pobrać tutaj.

 

Poniżej prezentujemy publikację autorstwa Pawła Rataja oraz Łukasza Martyńca pt. Prawo jako narzędzie planowania sukcesji w firmie rodzinnej. Uwagi wprowadzające.

Prawo jako narzędzie planowania sukcesji w firmie rodzinnej. Uwagi wprowadzające.
P. Rataj, Ł. Martyniec Prawo jako narzęd[...]
Dokument PDF [153.4 KB]

Maj 2013

Maj wyjątkowo obfituje w wydarzenia związane z firmami rodzinnymi. Poniżej prezentujemy listę tych, gdzie byliśmy zaangażowani.

 

1. W dniu 9 maja w Poznaniu odbyło się drugie spotkanie Loży Dyskusyjnej Form Rodzinnych, na których miały miejsce warsztaty narzędziowe. Na warsztatach uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z narzędziami dotyczącymi sukcesji przygotowanymi przez ekspertów programu KODY WARTOŚCI - EFEKTYWNA SUKCESJA W POLSKICH FIRMACH RODZINNYCH  (www.kodywartosci.pl) oraz przekazać praktyczne rady odnośnie ich treści.

 

Zaprezentowane zostały wyniki badań przeprowadzonych na początku 2013 roku odnośnie sukcesji w polskich firmach rodzinnych. 


Ukoronowaniem spotkania był wykład i dyskusja z twórcą jubilerskiej potęgi firmy W.KRUK, panem Wojciechem Krukiem. Tematem spotkania były „Nowe rozdanie –  firma Kruk w nowej odsłonie, wyjątkowa strategia sukcesyjna, wyjątkowa historia …" - inspirująca opowieść o  biznesie w firmie rodzinnej. Jednym z wykładowców był także Łukasz Martyniec, który prezentował prawne aspekty sukcesji w ramach prelekcji pt. SERCE I ROZUM, wspólnie z p. psycholog Wiesławą Machalicą.

 

Poniżej do pobrania Agenda spotkania.

Program Loży Dyskusyjnej Firm Rodzinnych
2013_Program Loża Maj.pdf
Dokument PDF [410.1 KB]
Loża Dyskusyjna Firm Rodzinnych w Poznaniu

 

2. Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu zorganizowała warsztaty "Zarządzanie biznesem rodzinnym w czasie." Warsztaty odbyły się we Wrocławiu w dwóch wariantach:

 

10 maja 2013 r. - warsztaty dla właścicieli i wspólników.

17 maja 2013 r. - warsztaty dla juniorów (sukcesorów) biznesu.

 

Prelegentami byli prof. dr hab. Krzysztof Safin, dr inż. Jarosław Rubin, dr Jacek Pluta oraz Łukasz Martyniec. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

 

3. W dniach 15-16 maja odbył się II Kongres Firm Rodzinnych zorganizowany przez Regionalną Izbę Przemysłu i Handlu w Bielsku-Białej. Gościem honorowym był pan Sobiesław Zasada. Łukasz Martyniec prezentował wyniki badań programu KODY WARTOŚCI oraz jako wykładowca Instytutu Biznesu Rodzinnego wygłosił prelekcję nt. prawnych aspektów sukcesji. Relację z Kongresu znajdziesz tutaj.

 

Na stronach Kongresu ukazał się felieton nt. Kodów Wartości oraz problemów dotyczących sukcesji w firmach rodzinnych autorstwa Łukasza Martyńca.

 

4. 21 maja 2013 r. oficjalnie został uruchomiony nasz portal! Wszystkim sympatykom i współpracowanikom serdecznie dziękujemy!

 

5. Społeczna Akademia Nauk w Łodzi zorganizowała w dniach 21-23 maja III Konferencję Naukową Firm Rodzinnych. Na konferencji zaprezentowany został m.in. referat pt. Prawo jako narzędzie planowania sukcesji w firmie rodzinnej. Uwagi wprowadzające. autorstwa r. pr. Pawła Rataja oraz Łukasza Martyńca.

 

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się tutaj.

 

6. Łukasz Martyniec przeprowadził 3-dniowe szkolenie dla Europejskiej Akademii Planowania Finansowego.

 

7. Polska Fundacja Przedsiębiorczości zorganizowała kolejne już szkolenie "Planowanie spadkowe w pigułce. Zasady budowy Planu Sukcesji w rodzinie i w firmie", które odbyło się w Wolsztynie dnia 28.05.2013 r. Szkolenie przeprowadził Łukasz Martyniec.

Kwiecień 2013

Odbyło się szkolenie z zakresu planowania spadkowego dla doradców finansowych z firmy Vienna Finance sp. z o.o. we Wrocławiu.

Marzec 2013

Przeprowadziliśmy 3 całodniowe szkolenia dla beneficjentów Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, w Szczecinie oraz w Łodzi. Ponadto Łukasz Martyniec prowadził szkolenia z zakresu sukcesji i planowania spadkowego dla firmy Goldinvest sp. z o.o. oraz w ramach wykładów dla Europejskiej Akademii Planowania Finansowego EAFP w Warszawie.

 

Wypowiedzi w mediach:

- Ekonomia24 - Jak zaplanować sukcesję w firmie.

- Obserwatorfinansowy.pl - Polscy biznesmeni rzadko przygotowują następców.

 

Ukazał się 5 nr Magazynu Firm Rodzinnych, a w nim artykuł autorstwa Łukasza Martyńca "Czy czas działa na naszą korzyść? Czyli o różnicy pomiędzy sukcesją a planowaniem spadkowym." Cały nr Magazynu Firm Rodzinnych, który zawiera także wiele innych ciekawych materiałów na temat sukcesji, można pobrać tutaj.

Czy czas działa na naszą korzyść?
Łukasz Martyniec. Czy czas działa na nas[...]
Dokument PDF [733.0 KB]

Luty 2013

Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie pt. "Sukcesja w biznesie. Zachowanie ciągłości działania firmy." dla przedsiębiorców oraz wspólników spółek zrzeszonych w ramach Instal Konsorcjum sp. z o.o. Szkolenie odbyło się w Łodzi.

 

Uczestniczyliśmy także w panelach dyskusyjnych "Nowoczesne zarządzanie sukcesją i majątkiem" zorganizowanym przez THINK TANK w Warszawie oraz "Biznes z rodziną" podczas konferencji Proaktywni w Biznesie. I Forum Wiedzy i Narzędzi dla rozwoju firm z Dolnego Śląska we Wrocławiu.

Konferencja Proaktywni w biznesie.

Styczeń 2013

Łukasz Martyniec dołączył do grona ekspertów współpracujących w ramach finansowanych przez PARP projektów KODY WARTOŚCI - EFEKTYWNA SUKCESJA W POLSKICH FIRMACH RODZINNYCH oraz PRZEWODNIK PO SUKCESJI W FIRMACH RODZINNYCH. Szczegóły na www.kodywartosci.pl oraz www.sukcesja.org.

Grudzień 2012

Łukasz Martyniec wspólnie z wrocławskim oddziałem firmy AVIVA S.A. przeprowadził konferencję pt. "Planowanie spadkowe. Budowa planu sukcesji w rodzinie oraz firmie.

 

Odbyło się jednodniowe szkolenie z planowania spadkowego dla drodaców finansowych na zlecenie firmy Pramerica Życie TUiR S.A. Szkolenie przeprowadził Łukasz Martyniec.

Listopad 2012

Łukasz Martyniec przeprowadził trzy konferencje pt. "Planowanie spadkowe. Budowa planu sukcesji w rodzinie oraz firmie." Konferencje zorganizowaną zostały wspólnie z firmami Aviva S.A. oraz Goldinvest sp. z o.o.

 

Odbyło się drugie szkolenie pt. "Planowanie spadkowe w pigułce. Zasady budowy Planu Sukcesji w rodzinie i w firmie." dla beneficjentów Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie.

Październik 2012

Łukasz Martyniec przeprowadził szkolenie pt. "Planowanie spadkowe w pigułce. Zasady budowy Planu Sukcesji w rodzinie i w firmie." dla przedsiębiorców oraz wspólników spółek zrzeszonych w ramach Instal Konsorcjum sp. z o.o. Szkolenie odbyło się w Łodzi.

 

Drugie, całodzienne szkolenie z tego cyklu zostało przeprowadzone dla beneficjentów Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie. Szkolenie prowadzili Maria Olszewska oraz Łukasz Martyniec.

 

Wcześniejsze wydarzenia związane z planowaniem spadkowym i sukcesją, w tym informacje na temat publikacji oraz przeprowadzonych wcześniej konferencji, w których brały udział osoby zaangażowane w utworzenie niniejszego portalu, znajdowały się na stronie www.wmgroup.pl w zakładce WM GROUP NEWS.

 

Obecnie, po zmianie nazwy kancelarii na KANCELARIA SUKCESYJNA MARTYNIEC oraz likwidacji strony www.wmgroup.pl, treść tego działu została zarchiwizowana i jest do pobrania poniżej.

WM GROUP NEWS - kalendarium wydarzeń.
WM GROUP NEWS.pdf
Dokument PDF [186.1 KB]

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.