NASZE GŁÓWNE PRZESŁANIE

MEMENTO MORI

Śmierć jest zdarzeniem tragicznym. W znaczeniu osobistym, ludzkim, społecznym. Czasem możemy jej się spodziewać. Ale bywa też zaskoczeniem. Nie mamy na to wpływu. Dotyczy każdego. Nie jesteś wyjątkiem.

 

Dlatego zazwyczaj się jej boimy. Dlatego staramy się o niej nie myśleć, konsekwentnie odsuwamy od siebie ten temat. To często podświadome. Nie wiesz nawet, że starasz się to robić. To temat TABU. Lepiej o nim nie mówić.

 

Jeszcze trudniej rozmawiać o śmierci z najbliższymi. Z osobami, które są dla nas ważne, tak w rodzinie, jak też w biznesie - firmie lub spółce, którą prowadzimy. Często zostawiamy to na ostatnią chwilę, bo nie wypada zacząć. Kto się zresztą odważy? Ale to nie poprawia sytuacji. Wprost przeciwnie - tym bardziej nie jest łatwo. Towarzyszące temu emocje nie pomagają. Jeśli w rodzinie są dobre relacje - łatwiej rozmawia się o takich sprawach. Lecz jeśli są problemy - na pewno wypłyną po śmierci. Ze zdwojoną siłą.

 

Mamy przecież czas. Tak się zawsze wydaje. Zdążymy. Przecież na miesiąc przed dniem śmierci dostaniemy list polecony z informacją o terminie...

 

ale na poważnie:

CZY WIESZ, ILE TO KOSZTUJE?

Nerwów, stresu, czasu i pieniędzy?

 

TO właśnie chcemy Ci uświadomić.

 

Bo przecież, jeśli nie mówimy o śmierci, nie możemy się przygotować na jej przyjście, zwłaszcza kiedy jest nagłe i niespodziewane. 

WTEDY DZIAŁA WARIANT ZASTĘPCZY !!!

CZY JESTEŚ PEWIEN, ŻE DOKŁADNIE GO ZNASZ?

CZY NA PEWNO SIĘ NA NIEGO GODZISZ?

Na tym portalu postrzegamy śmierć w kategoriach zarządzania majątkiem oraz biznesem, na płaszczyźnie przede wszystkim prawa oraz finansów. Pytanie, jakie skutki śmierć wywołuje na tych właśnie polach. Oczywiście z puntku widzenia tych, którzy zostają. (Tutaj znajdziesz bardziej rozwinięte uzasadnienie.)

 

Bo jeśli przeniesiesz się do tego lepszego świata, gdzie ziemski majątek nie jest już Ci potrzebny - nie dotyczy Cię zarządzanie nim. Z następstwami Twojej śmierci muszą zmierzyć się Ci, którym nadal dane jest funkconować na tym świecie. Muszą ponieść prawne i finansowe konsekwencje Twojej śmierci. Muszą się z nimi zmierzyć!

 

Pojawia się z pozoru przewrotne pytanie:

JAKĄ MASZ GWARANCJĘ, ŻE UMRZESZ PIERWSZY?

Jaką masz gwarancje, że śmierć kogoś z osób dla Ciebie ważnych nie pokrzyżuje Twoich planów  w dysponowaniu majątkiem? Jak jego śmierć przełoży się na zarządzanie majątkiem rodzinnym? A co z firmą, jeśli ją prowadzisz?

 

Na ile dokładnie znasz swoją sytuację? Czy masz gotowy plan obejmujący różne scenariusze wydażeń?

 

Czy wiesz, jakie Cię czekają procedury? Jakie będziesz musiał ponieść koszty? Także te czysto ludzkie?

 

A co z finansami? Spłata długów, podatki, rozliczenia w rodzinie czy w firmie? Czy masz to policzone? Czy masz zagwarantowane źródło pochodzenia tych kwot?

 

Naszą misją jest pomóc Ci rozpoznać i zdefiniować problem oraz zbudować jego strukturalne rozwiązanie.

JAK TO WYGLĄDA W SZERSZEJ SKALI?

Sądy pełne są spraw o podziały masy spadkowej. Wiele rodzin latami kłóci się o to, komu ma przypaść mieszkanie, ile trzeba spłacić i skąd wziąć na to pieniądze. Jak to się przekłada na relacje rodzinne? Czy policzył ktoś koszty pozamajątkowe?

 

Prawda jest brutalna. Powszechny brak świadomości oraz skutecznych systemów zabezpieczeń może spowodować, że w najbliższych kilkunastu latach czekają nas setki upadłości i likwidacji firm. Nasza gospodarka w dużej mierze opiera się na różnej wielkości prywatnych firmach, gdzie zarządzanie skupia się w rękach właściciela lub 2-3 wspólników. Tysiące ludzi straci pracę i dorobki całego życia pójdą na zmarnowanie, tylko dlatego, że wcześniej nie zbudowano świadomości, że jesteśmy śmiertelni. Że we właściwy sposób nie potrafiono zabezpieczyć się przed niepożądanymi skutkami śmierci. Że nie przygotowano następców zdolnych do sprawnego przejęcia biznesu. A nawet jeśli są - na sprawne przejęcie nie pozwolą procedury prawne oraz stan organizacyjny i finansowy firm.

 

Nie wierzysz? Zajrzyj tutaj. Traktujemy sprawę kompleksowo. Patrzymy na całość zagadnienia.

 

A tak wygląda przykładowo sukcesja w firmie prowadzonej na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Sprawdź, jakie skutki wywiera śmierć właściciela firmy.

 

planowaniespadkowe.pl to pierwszy portal w Polsce, który w całościowy sposób pokazuje te problemy oraz stara się przyczynić do budowy podstawowej świadomości i wiedzy w zakresie planowania spadkowego, jako podstawowego elementu sukcesji.

 

Sukcesja z kolei dotyczy szerszych zagadnień, na portalu poruszamy tylko wybrane z nich. Tutaj podejmujemy próbę stworzenia własnych definicji.

NASZA MISJA

Chcemy temat śmierci postawić w zupełnie innym świetle. Śmierci rozumianej jako zdarzenie wywołujące określone skutki w zarządzaniu, prawie i finansach. Rozumianej jako ryzyko gospodarcze i majątkowe, które dotyczy każdego i w każdej chwili. Chcemy rzucić wyzwanie TABU.

 

Dlatego ten portal daje Ci sporą dawkę praktycznej i kompleksowej wiedzy oraz doświadczenia, które jego Zespół oraz współpracujący eksperci zbierali przez ostatnie kilka lat. Postaraliśmy się pozyskać do współpracy fachowców, którzy mogą wnieść nową jakość w naukę o sukcesji w Polsce. Są to autorzy naszych felietonów. Utrzymujemy kontakt z fachowcami zajmującymi się sukcesją we wszystkich jej płaszczyznach, współpracujemy ze światem nauki i organizacjami pozarządowymi. W przyszłości będziemy publikować wywiady oraz materiały z innych źródeł.

 

Chcemy edukować i obnażać wadliwe przepisy prawa, praktyki, obyczaje czy pospolite sposoby myślenia. Zakodowane w nas tak głęboko, że czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Chcemy mieć wpływ na ich zmianę na lepsze. A przynajmniej spowodować, że ten i ów głębiej zastanowi się nad własnym działaniem lub jego brakiem. Wywołać pozytywny ferment, który sprawi, że będziemy żyli bardziej świadomie. Dlatego postanowiliśmy być szczerzy. Wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.

 

Zależy nam na tym, aby pomóc wielu ludziom. Aby - być może - przyczynić się choć trochę do uratowania lub polepszenia relacji w rodzinach i w firmach. Aby pomóc rozmawiać na te trudne tematy oraz polepszyć komunikację. Rozładować emocje, które tak często nie pozwalają nam załatwić tych spraw.

 

Mamy nadzieję, że uda nam się pomóc w uratowaniu wielu firm i organizacji gospodarczych. W budowie systemu zabezpieczeń w wielu spółkach. Świadomość wśród przedsiębiorców jest jeszcze bardzo niewielka. Musimy wiele nauczyć się od właścicieli firm z krajów, gdzie kapitalizm trwa nieco dłużej, niż w Polsce.

 

Ten portal jest inicjatywą niezależną i samofinansującą się. Nie jesteśmy związani z żadną korporacją, instytucją czy organizacją. Wyrażamy własne poglądy poparte zdobytym doświadczeniem. Nie wstydzimy się promować własnej działalności doradczej i szkoleniowej.

 

Budowa oraz utrzymanie portalu kosztowała nas mnóstwo pracy. Oczywiście nie musisz korzystać z naszych płatnych usług, możesz poprzestać na lekturze treści zamieszczonych na portalu, a wykonanie spraw zlecić własnemu prawnikowi, księgowemu lub doradcy finansowemu. Możesz też skorzystać z naszych usług edukacyjnych, tak aby samemu lepiej przygotować się do procesu decyzyjnego, który niewątpliwie Cię czeka. Może chcesz skorzystać z oferty szkoleniowej albo zapisać się na specjalistyczne doradztwo?

MAMY NADZIEJĘ, ŻE CZAS SPĘDZONY NA PORTALU ZMOTYWUJE CIĘ DO KONKRETNYCH DZIAŁAŃ I ŻE TEMAT SUKCESJI NIE BĘDZIE ODKŁADANY NA BLIŻEJ NIEOKREŚLONĄ PRZYSZŁOŚĆ.

Zapraszamy do działania!

 

Łukasz Martyniec


Redaktor naczelny

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.