Instytucje i projekty edukacyjno-doradcze dla firm rodzinnych

Coraz więcej instytucji, organizacji pozarządowych oraz firm doradczych zaczyna specjalizować się w pomocy firmom rodzinnym w bieżącym funkcjonowaniu, budowie strategii oraz sukcesji. Sukcesja międzypokoleniowa stała się przedmiotem zainteresowania kilku projektów unijnych finansowanych przez PARP. Można zapisać się na szkolenie, uczestniczyć w konferencji oraz korzystać z darmowych narzędzi. W części z tych projektów udzielamy się przekazując wiedzę ekspercką oraz prowadząc szkolenia. W tym dziale prezentować będziemy te projekty, firmy i instytucje, które naszym zdaniem godne są uwagi i warte polecenia. Nie sposób uwzględnić wszystkich - prezentujemy zatem jako pierwsze te, z którymi mieliśmy okazję zetknąć się podczas naszej działalności. Znajdziesz tutaj zawsze aktualne informacje o prezentowanych projektach. Z historią wydarzeń już minionych zapoznać się możesz w AKTUALNOŚCIACH.

Instytut Biznesu Rodzinnego w Poznaniu

To fundacja powołana przez dr Adriannę Lewandowską, której zadaniem jest wspieranie firm rodzinnych w prowadzeniu i rozwijaniu biznesu, m.in. poprzez budowę wieloletniej strategii. Instytut Biznesu Rodzinnego prowadzi działalność naukową, szkoleniową, doradczą oraz skupia wokół siebie grono największych autorytetów naukowych, wykładowców, praktyków i doradców związanych z przedsiębiorstwami rodzinnymi, zarówno z kraju, jaki i z zagranicy. Związany jest z prezentowanym poniżej projektem KODY WARTOŚCI - EFEKTYWNA SUKCESJA W POLSKICH FIRMACH RODZINNYCH. Łukasz Martyniec, nasz redaktor naczelny, jest jednym z ekspertów i wykładowców Instytutu.

KODY WARTOŚCI - efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych - projekt unijny

Kody Wartości to finansowany przez PARP projekt, którego celem jest stworzenie narzędzi do samodzielnego przeprowadzenia sukcesji w firmie rodzinnej. Narzędzia dotyczą szeregu aspektów zarówno firmy, jak też rodziny biznesowej. Przygotowane są w różnych formach: film, audiobooki, formularze pdf, i.in. oraz podzielone według grup osób, dla których są przygotowane (tj. Właściciel, Rodzina, Sukcesor, Sukcesorka, Pracownicy, itd.).

 

Chętne firmy rodzinne zapraszam na stronę www.sukcesja.org.pl, gdzie po zalogowaniu możliwe jest nieodpłatne korzystnie ze wszystkich narzędzi przygotowanych dla firm rodzinnych. Warunkiem korzystania z przygotowanych w ramach projektu narzędzi jest wypełnienie ankiet mających na celu ocenę proponowanych rozwiązań.

 

W ramach projektu powstał pierwszy w Polsce, tak zaawansowany i wielopłaszczyznowy opis sytuacji firmy i rodziny biznesowej po tzw. nagłej sukcesji, czyli przedwczesnej śmierci właściciela lub wspólnika firmy. Jego celem jest pomoc firmie i rodzinie podjąć decyzje dotyczące kontynuacji działalności firmy oraz dalszych działań związanych np. z postępowaniem spadkowym czy podziałem majątku w rodzinie. Współautorem książki "Sytuacja nagłej sukcesji. Przewodnik SOS." jest Łukasz Martyniec. Książka będzie dostępna jako jedno z narzędzi dla firm rodzinnych na stronie www.sukcesja.org.pl, na warunkach związanych z ich testowaniem.

Sytuacja nagłej sukcesji. Przewodnik SOS.

Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych

Celem stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych IFR jest integracja środowiska i wspieranie rozwoju firm rodzinnych w Polsce, a także pokazanie, jak wielką wartością oraz powodem do dumy jest rodzinność biznesu.

 

Aktywnie uczestniczymy w działaniach i promocji stowarzyszenia, szczególnie na terenie Dolnego Śląska. Osoby zainteresowane działalnością w Dolnośląskim Kole IFR prosimy o kontakt.

Przewodnik po sukcesji w Firmach Rodzinnych - projekt unijny

To kolejny projekt finansowany przez PARP, którego leaderem jest firma PM Doradztwo Gospodarcze sp. z o.o. z Krakowa. Przewodnik po sukcesji w Firmach Rodzinnych to nie tylko podręcznik, lecz także wiele multimedialnych narzędzi, w tym diagnostycznych oraz analitycznych, przeznaczonych dla przedsiębiorców w firmach rodzinnych. O ile w projekcie Kody Wartości przewagę ma aspekt rodzinny (choć narzędzia dotyczą też planowania w firmie), tutaj sukcesja postrzegana jest niemal wyłącznie z punktu widzenia interesu firmy. Łukasz Martyniec jest jednym z ekspertów i brał udział w przygotowaniu prawnej części narzędzi.

Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych. Źródło: PM DG sp. z o.o.

Narzędzia są już dostępne dla firm rodzinnych. Polecamy szczególnie Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych, praktyczne kompedium wiedzy na temat sukcesji. Mieliśmy udział w tworzeniu rozdziału prawnego oraz finansowego - Łukasz Martyniec konsultował ich treść oraz jest autorem wielu praktycznych ramek i tabel zamieszczonych w Przewodniku, zaś w aplikacjach NEO i NOE współautorem aplikacji prawniczej.

Firmy Rodzinne 2 - projekt unijny

To projekt organizowany m.in. przez Inicjatywę Firm Rodzinnych, druga edycja niezwykle udanego projektu Firmy Rodzinne. Celem projektu szkoleniowo-doradczego jest wzrost konkurencyjności firm rodzinnych, wykorzystanie ich potencjału oraz docenienie roli firm rodzinnych w polskiej gospodarce. Projekt zajmuje się także sukcesją.

 

Firmy uczestniczące w projekcie biorą udział w serii szkoleń oraz skorzystają z indywidualnego doradztwa świadczonego przez wysokiej klasy specjalistów z różnych dziedzin - zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem poszczególnych firm. Jednym z trenerów oraz doradców w projekcie jest nasz redaktor naczelny, Łukasz Martyniec. Dalsze informacje znajdziesz tutaj.

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.