Sprawozdanie z I Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych. Poznań, 28-29.05.2014 r.

Instytut Biznesu Rodzinnego

I Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych już za nami. Mieliśmy okazję wziąć udział w naprawdę wyjątkowym wydarzeniu - zorganizowanym przez najbardziej prestiżowy instytut naukowo-badawczy specjalizujący się w tematyce firm rodzinnych; Instytut Biznesu Rodzinnego w Poznaniu. Kongres odbył się pod patronatem honorowym Ministerstwa Gospodarki i gościł wiele znamienitych osobistości ze świata biznesu rodzinnego, nauki i doradztwa. Zapraszamy na strony kongresu oraz do zapoznania się z naszą relacją, przy okazji której zwróciliśmy szczególną uwagę na akcenty związane z sukcesją i planowaniem spadkowym w firmie rodzinnej.

dr Adrianna Lewandowska i prof. dr hab. Krzysztof Safin
dr Adrianna Lewandowska (IBR) odczytuje list z Kancelarii Prezydenta RP

Darius Movaghar z European Familiy Businesses mówił o rosnącym znaczeniu firm rodzinnych w Europie. Co ciekawe, międzynarodowe stowarzyszanie się oraz aktywny udział w polityce europejskiej przedstawicieli firmy rodzinnych ma zaledwie 20-kilkuletnią historię. Jednakże krajowe stowarzyszenia firm rodzinnych w poszczególnych państwach UE - znacznie dłuższą. Na naszym podwórku coraz większe znaczenia ma Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, w którym aktywnie działamy.

Darius Movaghar, Senior Policy Advisor, European Family Businesses

Ewald Raben, współwłaściciel Raben Group, opowiadał o wizji, na której zbudował swoją firmę. Było to jedno z najbardziej inspirujących wystąpień, jakiego mieliśmy okazję słuchać. Mówił też wiele na temat wyzwań związanych z sukcesją. W rodzinie Raben planowanie sukcesji stało się permanentnym zadaniem - trwa bez ustanku. Opowiadał o swoich relacjach z ojcem i bratem - jak historia rodzinna przeplatała się z losami firmy. Teraz Grupę Raben czeka następne wyzwanie - sukcesja na kolejne pokolenie!

Ewald Raben, Grupa Raben

Sukcesja miała już miejsce (z zawirowaniami natury niesukcesyjnej) w firmie KRUK. Wojciech Kruk senior oddał tym razem głos właścicielom nowej, rodzinnej firmy; Annie Kruk oraz Wojciechowi Kruk (jr).

Od lewej: Wojciech Kruk senior, Anna Kruk oraz Wojciech Kruk junior

Panel pt. Dylematy córek z firm rodzinnych poprowadziła dr Alicja Hadryś-Nowak. Mowa była m.in. o tym, że seniorzy najczęściej namaszczają na sukcesora syna, a nie córkę, ale to córki bardziej chcą przejmować rodzinny biznes. I świetnie się do tego nadają!

dr Alicja Hadryś-Nowak
od lewej: Agnieszka Barańska, Paulina Makarczyk oraz Zuzanna Mikołajczyk
Zuzanna Mikołajczyk, sukcesorka Mikomax sp. z o.o. sp. k.

O tym, dlaczego DESIGN jest katalizatorem innowacji w firmie rodzinnej, mówiła Anna Wróblewska z Concordia Design. Okazuje się, że w czołówce najbardziej innowacyjnych firm na świecie są... firmy rodzinne. Ale żeby tak się stało także w Polsce, konieczne jest dopuszczenie do głosu juniorów w firmach rodzinnych oraz udana sukcesja!

Anna Wróblewska z Concordia Design

Cudownie o podróży w przeszłość opowiadała dr Adrianna Lewandowska, gospodarz Kongresu.

dr Adrianna Lewandowska - o przeszłości biznesowej swojej rodziny i o... przyszłości!
Historia rodziny Adrianny Lewandowskiej

Drugi dzień Kongresu otworzył prof. dr hab. Krzysztof Safin z Wrocławskiej WSB. Zaprezentował wyniki przeprowadzonych przez siebie badań dotyczących sukcesji w polskich firmach rodzinnych. Szersze opracowanie ukaże się w najnowszej książce Krzysztofa Safina, Jacka Pluty oraz Barbary Pabjan pt. Strategie sukcesyjne polskich przedsiębiorstw rodzinnych (wyd. Difin). Badania przeprowadzono na próbie 390 firm rodzinnych, które są na etapie sukcesji. Potwierdzają one w znacznym stopniu nasze osobiste doświadczenia, oparte o ponad 8 lat praktyki. Poniżej kilka slajdów z prezentacji tego ważnego tematu.

prof. dr hab. Krzysztof Safin WSB Wrocław
Wyniki badań dotyczących sukcesji w firmach rodzinnych
Brak przemyślanych, długofalowych i konsekwentnie realizowanych rozwiązań jest wciąż powszechny...
Po współorganizacji 300 konferencji, na których obecnych było ok. 8000 właścicieli i wspólników firm z sektora MSP oraz 8-letniej pracy doradczej w tej grupie - możemy tylko potwierdzić.

Kolejny panel, prowadzony przez Katarzynę Barcińską oraz Michała Wojewodę, podsumowywał dotychczasową pracę zespołu finansowanego przez PARP projektu KODY WARTOŚCI - EFEKTYWNA SUKCESJA W POLSKICH FIRMACH RODZINNYCH. Gościem specjalnym był prof. Peter May z Monachium, który uczestniczy w projekcie od początku jako doradca.

 

Prof. Peter May specjalizuje się w firmach rodzinnych jako praktyk od przeszło 30 lat. Jak stwierdził, w Europie, a nawet na świecie, nie ma drugiego tak zaawansowanego oraz wielopłaszczyznowego projektu umożliwiającego przeprowadzenie samodzielnej sukcesji, jak KODY WARTOŚCI. Zamierza zabrać nasze narzędzia do Niemiec!

 

Cieszymy się z tego szczególnie, że przyczyniliśmy się do budowy tego projektu od strony eksperckiej. Wydana jako jedno z narzędzi projektu książka Sytuacja nagłej sukcesji. Przewodnik SOS. jest pierwszym tego typu opracowaniem w Polsce.

Katarzyna Barcińska
Moda na SUKCESję - film dostępny na stronach www.sukcesja.org.pl
Od lewej: Marta Widz, Maria Adamska, Wiesława Machalica, Joanna Kulińska
Od lewej: prof. Peter May, Łukasz Martyniec, Marta Widz
Od lewej: Joanna Kulińska, Ewa Więcek-Janka i Alicja Hadryś-Nowak

O udanej sukcesji opowiadali ojciec i syn: Tomasz i Mateusz Kowalewscy z firmy Hortimex. Bardzo inspirująca opowieść o tym, na co należy zwrócić uwagę, aby sukcesja się powiodła, oraz o... testamentach. Do sporządzania tych ostatnich szczególnie namawiał senior rodu, który doświadczył śmierci małżonki. Testament ułatwił szybkie przejęcie kontroli nad majątkiem, w tym firmą. Mówił też o obecnie sporządzonym przez siebie testamencie. Z kolei Mateusz Kowalewski rozważał o dylematach juniora oraz o drodze, którą przeszedł, aby przejąć właściwie samodzielne zarządzanie firmą rodzinną.

Tomasz & Mateusz Kowalewscy, Hortimex

Jednym z najciekawszych wystąpień była prezentacja prof. Petera Maya z Intes Beratung. Prof. May od ponad 30 lat bada i doradza  niemieckim firmom rodzinnym. Prelekcję zaczął od stwierdzenia, jak bardzo się cieszy, że dziś, 25 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, mamy tak silne, rodzime firmy rodzinne, oraz że - tak jak w Niemczech - zaczyna rosnąć poczucie dumy z bycia firmą rodzinną.

 

Opowiadał o problemach związanych z sukcesją, m.in. z tym, aby wiedzieć, kiedy odejść z biznesu i przekazać władzę dzieciom. Zilustrował to przykładem najstarszego urzędującego prezesa na świecie, który pełnił funkcję do 107 roku życia, a po jego śmierci firmę przejęły... prawnuki!

prof. Peter May
Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść... Najdłużej urzędujący prezes miał 107 lat! Jak mawia prof. May: albo sam będziesz wiedział, kiedy odejść, albo zdetronizują cię dzieci, konkurencja, lub wreszcie: Pan Bóg.

Konstytucja rodzinna to wciąż nowość w polskich firmach rodzinnych. Pionierami w tworzeniu konstytucji rodzinnych jest rodzina Roleskich. Na Kongres przylecieli Marek Roleski, Jakub Kołodziej oraz Jacek Lipiec, aby opowiedzieć, jakie praktyczne korzyści daje posiadanie takiego dokumentu.

Jakub Kołodziej (Roleski) i Jacek Lpiec (SGH)

Kongres obfitował w wiele innych ciekawych wystąpień oraz wydarzeń. Szczegółowy program można zobaczyć tutaj.

 

Kolejny Kongres za rok. Liczymy na to, że zamiast 200 osób, będzie przynajmniej 500. Warto!

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.