Plan sukcesji w firmie - jak się do tego zabrać?

7 praktycznych podpowiedzi jak przekazywać kontrolę w firmie rodzinnej następnemu pokoleniu.

Budowa planu sukcesji kojarzy nam się z rozmową z prawnikiem czy wizytą u notariusza. Tymczasem oni powinni zaistnieć w tym procesie na końcu. Kiedy wszystkie najważniejsze dla rodziny i biznesu decyzje będą już podjęte - jako ich wykonawcy, osoby odpowiedzialne za formalną skuteczność, weryfikację przyjętej koncepcji oraz wdrożenie. Nie są wszakże jedynymi, ani najważniejszymi doradcami.

 

Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak planować z rozwagą i zwiększyć szanse na powodzenie własnych poczynań.

1. Planuj z wyobraźnią. Jeśli masz już wizję przyszłości firmy oraz własnej w niej roli za trzy, pięć czy dziesięć lat, zamknij oczy i spróbuj wyobrazić sobie, że tak się stało. Postaraj się ocenić wszystkie konsekwencje, plusy i minusy zrealizowanego planu. Zadaj sobie pytanie, jak się z nimi czujesz.

 

2. Użyj kartki papieru, pisz i rysuj. Perspektywa pomaga spojrzeć na własne życie z dystansu. Dlatego nakreśl linię czasu, na jej początku zaznacz datę założenia firmy, na środku zanotuj datę dzisiejszą, a dalej oznacz kolejne terminy, w których zamierzasz dokonać poszczególnych czynności. Zrób to razem z rodziną, a potem wymieńcie się spostrzeżeniami i porozmawiajcie o tym, co przeczytaliście.

 

3. Patrz i bądź cierpliwy. Życie każdego z nas składa się z etapów – każdy człowiek ma prawo do nauki, sprawdzenia się albo do tego, aby dojrzeć do danej decyzji. Dlatego obserwuj uważnie, jak poszczególni członkowie rodziny zmieniają się w czasie.

 

4. Słuchaj ze zrozumieniem. Pozwól się wypowiedzieć, słuchaj i upewnij się, że zrozumiałeś to, co rozmówca miał na myśli, a nie to, co sam chciałeś usłyszeć. Tu tkwi źródło większości nieporozumień. Konkluzje i elementy podejmowanych decyzji warto spisywać na piśmie, choćby w postaci listy podstawowych ustaleń.

 

5. Inicjuj rozmowę. Im dłużej czekasz, domyślając się, co sądzą poszczególni członkowie rodziny, tym gorzej. Jeśli jest problem lub sprawa do omówienia, nie bój się zainicjować dyskusji, tym bardziej w trudnej kwestii. Z odpowiednim uprzedzeniem ustalcie wspólnie czas i miejsce rozmowy, aby każdy mógł się do niej przygotować.

 

6. Rozmawiaj konstruktywnie. Jasno komunikuj swe racje, argumenty i obawy. Szukaj cech wspólnych, a nie tego, co różni. Mów prosto o swoich emocjach – to pomaga je rozładować.

 

7. Buduj z bliskimi ŁAD RODZINNY. Celem jest wypracowanie katalogu wspólnych wartości, które będą kluczem do tworzenia zasad i rozwiązywania konfliktów. Ład rodzinny obejmuje reguły zarządzania biznesem i majątkiem, relacje rodzina – firma, określa osoby decyzyjne na poszczególnych płaszczyznach, sposób wypracowywania decyzji, reguły zatrudniania członków rodziny w biznesie czy też terminy spotkań rodzinnych.

Powyższa treść stanowi fragment felietonu pt.: "Jak poruszyć temat tabu?" autorstwa naszego redaktora naczelnego, Łukasza Martyńca, który ukazał się w raporcie THINK TANK "Sukcesja jako projekt i proces" w czerwcu 2013 r. Całość znajdziesz tutaj.


Aby przekonać się, jaka jest rola i zakres pomocy, którą możesz uzyskać od profesjonalnego doradcy sukcesyjnego w procesie budowy planu sukcesji, zapraszam tutaj.

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.