DORADZTWO SUKCESYJNE

Jeśli zapoznałeś się z powyższym felietonem, już wiesz, jak bardzo złożonym i wielopłaszczyznowym tematem są sukcesja oraz planowanie spadkowe. Dlatego sądzimy, że właśnie rozpoczął się rozwój nowej, interdyscyplinarnej gałęzi doradztwa, które połączy wiedzę z zakresu prawa, finansów, zarządzania, a także kompetencje z zupełnie innych dziedzin.

 

Na podstawie naszych doświadczeń opracowaliśmy 5 ZASAD DORADCY SUKCESYJNEGO, które przestrzegane są działalności właściciela niniejszego portalu, Kancelarii Sukcesyjnej MARTYNIEC. Liczymy, że może stać się podstawą do stworzenia ZBIORU DOBRYCH PRAKTYK w tworzącym się w Polsce zawodzie doradcy sukcesyjnego.

 

Obserwując sytuację w państwach zachodnich widać wyraźnie, jak dużo pracy, poza prawnikami, specami od podatków i doradcami finansowymi mają także:

- psycholodzy i trenerzy biznesu,

- specjaliści od HR,

- specjaliści od zarządzania i budowania długookresowych strategii biznesowych,

- biegli zajmującymi się wycenami i księgowością,

oraz wielu innych specjalistów.

 

W bardziej skomplikowanych sytuacjach konieczne będzie powoływanie zespołu ekspertów, jednakże doradca sukcesyjny powinien być osobą, która jest odpowiedzialna za koordynację procesu doradczego, decyzyjnego oraz wykonawczego. W przeciwnym razie efekty mogą być zupełnie inne, niż zamierzone - w szczególności w zakresie budowy Planu Sukcesji rozumianego jako zabezpieczenie przed skutkami zdarzeń nagłych (gdzie wielu rzeczy nie da się już naprawić post factum...).

 

O ile w zakresie sukcesji rozumianej jako proces znajdzie się miejsce dla doradców bardzo wielu specjalności, którzy będą potrzebni na poszczególnych etapach działań i podejmowania decyzji, to przy planowaniu spadkowym sensu stricto konieczna jest obecność doradcy, który ŁĄCZY w sobie następujące kompetencje:

- prawnik (prawo spadkowe, rodzinne, procedura cywilna, prawo podatkowe, a w biznesie dodatkowo prawo gospodarcze i handlowe),

- doradca finansowy (inwestycje, kredyty, ubezpieczenia na życie, tworzenie planów finansowych oraz możliwość doboru rozwiązań opartych na dostępnych w Polsce produktach finansowych wielu firm - a nie tylko jednej).

 

Z doświadczenia wiemy, że te dziedziny są kluczowe oraz że brak umiejętności z ich zakresu może skutkować pojawieniem się późniejszych problemów. Dlatego uzupełnieniem kwalifikacji dotyczących wymienionych wyżej specjalności powinno być doświadczenie w konstruowaniu Planów Sukcesji jako wielopłaszczyznowych, spójnych i dobrze przemyślanych rozwiązań łączących w jedną całość rozwiązania z kilku dziedzin jednocześnie. Dobrym uzupełnieniem byłaby także często obecność mediatora, a czasem nawet psychologa. Rzadko mamy jeszcze do czynienia z sytuacją, gdzie wymienione wyżej umiejętności znajdują się w rękach jednej osoby. Dlatego konieczna jest współpraca pomiędzy przedstawicielami różnych specjalności oraz budowanie zespołów doradczych

 

Wielu doradców, mając kompetencje wyłącznie z zakresu jednej z dziedzin niezbędnych w całościowym planowaniu sukcesji, twierdzi, że jest w stanie sprostać ze wszystkimi wyzwaniami zawiązanymi z doradztwem w tym zakresie. Tym bardziej warto upewnić się, że ich doświadczenie jest wystarczające. Dla własnego dobra warto opierać się na współpracy ze sprawdzonymi partnerami, którzy legitymują się wieloletnim doświadczeniem praktycznym, a takich jest jeszcze niewielu.

 

Jesteśmy obecnie w Polsce dopiero na początku drogi. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się przyczynić do rozwoju nowej gałęzi doradztwa.

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.