SUKCESJA I PLANOWANIE SPADKOWE - DEFINICJE

Zdajemy sobie sprawę, że wyrażenia "sukcesja" oraz "planowanie spadkowe" mogą być dla Ciebie nowe i nie do końca zrozumiałe. Powiem więcej: dla większości specjalistów są to zagadnienia, które dopiero znajdują sobie miejsce w fachowych słownikach poszczególnych dziedzin wiedzy. Nie zostały jeszcze wypracowane legalne czy też oficjalne definicje, tym bardziej, że sukcesją równie dobrze może zajmować się prawnik, doradca finansowych czy specjalista od HR (choć najlepiej chyba byłoby, gdyby zajął się nią doradca sukcesyjny).

 

Pozwoliliśmy sobie zaproponować poniżej kilka definicji, które - mamy na dzieję - wyjaśnią podstawowe kwestie. Przytoczone rozważania na temat definicji nie stanowią rzecz jasna definicji oficjalnych ani naukowych, lecz pozostały przyjęte raczej na użytek naszego portalu. Zapraszamy do dyskusji oraz zgłaszania uwag przez fachowców zajmujących się tą tematyką. Być może z czasem uda się osiągnąć zadowalający efekt.

 

Niezależnie od tego, która z poniższych definicji sukcesji Cię dotyczy - zajrzyj niżej i koniecznie przeczytaj definicję planowania spadkowego oraz Planu Sukcesji w obu jego znaczeniach. Wtedy wszystko będzie jasne. Po to powstał ten portal.

1. SUKCESJA MAJĄTKOWA

Sukcesja majątkowa to przekazanie majątku pomiędzy pokoleniami. Obejmuje szeroko wszystkie sytuacje przekazywania majątku, które mają miejsce w sposób naturalny w każdym rozwiniętym społeczeństwie. czytaj dalej...

1.1. Sukcesja w rodzinie

Sukcesja w rodzinie dotyczy każdej rodziny - nie ma przecież rodziny bez majątku (długi to też majątek, tyle że ujemny...). Dotyczy przekazania majątku pomiędzy pokoleniami, ale nie tylko. czytaj dalej...

1.2. Sukcesja w biznesie

Sukcesja w biznesie dotyczy każdej sytuacji, gdzie właścicielem biznesu jest śmiertelna ze swej natury osoba fizyczna czytaj dalej...

 

Składają się na nią sukcesja w firmie rodzinnej oraz sukcesja w firmie nierodzinnej.

 

Podajemy także praktyczny przykład, naczym polega doradztwo sukcesyjne w biznesie i komu jest potrzebne.

2. SUKRESOR LUB SUKCESORKA

To jest po prostu następca lub następczyni. czytaj dalej...

3. PLANOWANIE SPADKOWE

Planowanie spadkowe to bardzo ważny element procesu, którym jest sukcesja i dotyczy każdego. Także Ciebie. To także oddzielna, samodzielna dziedzina doradztwa. czytaj dalej...

4. PLAN SUKCESJI

Na temat Planu Sukcesji piszemy jeszcze w wielu miejscach i przy różnych okazjach. Tutaj chcielibyśmy odnieść go do powyższych definicji, oraz określić jako plan porządkujący proces sukcesji i planowania spadkowego. Postrzegamy go w dwóch wymiarach, w zależności od tego, gdzie jest stosowany:

1. w sukcesji - rozumianej jako proces,

2. w planowaniu spadkowym.

Zdajemy sobie sprawę, że przytoczone powyżej definicje nie są precyzyjne i nie roszczą sobie prawa stać się definicjami legalnymi czy obowiązującymi. Mamy do czynienia z materią na tyle skomplikowaną, że na temat zakresu definicyjnego można by napisać niejedną rozprawę doktorską.

 

Powyższe mają wyłącznie przybliżyć Ci podstawowe znaczenie tych słów. Podkreślamy raz jeszcze - są na użytek niniejszego portalu.

 

Poza tym, a może przede wszystkim: tak naprawdę nie mają większego znaczenia:

LICZY SIĘ TWOJA KONKRETNA SYTUACJA ORAZ TWOJE PRIORYTETY. JAKKOLWIEK JE ZDEFINIUJESZ.

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.