1.1. Sukcesja w rodzinie

Sukcesja w rodzinie dotyczy każdej rodziny - nie ma przecież rodziny bez majątku (długi to też majątek, tyle że ujemny...). Dotyczy przekazania majątku pomiędzy pokoleniami, ale nie tylko...

 

Jeśli jest zaplanowana, umożliwia sukcesywne lub jednorazowe przekazania konkretnych składników majątku wskazanym osobom. Z poszanowaniem zarówno zasad słuszności (niekoniecznie tych ogólnych - każda rodzina na prawo do własnych), odpowiedzialności za zarządzanie majątkiem, rozliczeń wzajemnych pomiędzy członkami rodziny, eliminacji ryzyka sporów czy konfliktów. Planowe przekazanie powinno zabezpieczyć źródło spłaty długów spadkowych (np. kredyty), wyeliminować kłopotliwe współwłasności i problemy z zarządzaniem (zwłaszcza w sytuacji, kiedy dziedziczą osoby małoletnie i/lub sytuacja rodzinna jest bardziej rozbudowana - np. występują dzieci z różnych związków). Powinno zagwarantować sprawne przeprowadzenie procedur spadkowych czy fiskalnych i umożliwić szybki dostęp do majątku, zwłaszcza takiego, który wymaga ciągłości w zarządzaniu; a także zadbać o płynność finansową - umożliwiając łatwy dostęp do posiadanej w rodzinie gotówki. W części rodzin ważne jest także zabezpieczenie interesów osób, które nie dziedziczą z ustawy (konkubenci, pasierbowie).

 

Sukcesja nieprzemyślana i niezaplanowana, oparta o dziedziczenie ustawowe, bez właściwego systemu zabezpieczeń finansowych, prowadzi często do licznych problemów. Zachęcam do lektury felietonu oraz krótszego przykładu opisującego ten temat.

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.