1.2. Sukcesja w biznesie

Sukcesja w biznesie dotyczy każdej sytuacji sukcesyjnej, gdzie właścicielem biznesu (bezpośrednio lub pośrednio - np. w ramach struktury holdingowej) jest śmiertelna ze swej natury osoba fizyczna oraz może okazać się, że przekaże ona ten biznes swoim następcom prawnym z rodziny lub spoza jej kręgu (np. pozostałym wspólnikom). Dotyczy zatem wszystkich firm, które nie są w całości własnością holdingów czy grup gospodarczych, których ostatecznym właścicielem jest np. fundusz inwestycyjny czy akcjonariusze giełdowi, lecz rozdrobnieni na tyle, że żaden z nich jako osoba fizyczna, nie ma wpływu na politykę danej firmy. Jeśli przynajmniej jednym ze wspólników czy akcjonariuszy jest osobą fizyczną (bezpośrednio lub pośrednio), oraz ma ona realny gospodarczo wpływ na politykę firmy - mówimy o sukcesji w biznesie.

 

Istotną przesłanką jest także przekazywanie w ramach sukcesji biznesu jako działającego organizmu gospodarczego, wraz z przynajmniej uprawnieniami właścicielskimi, być może także wraz z bezpośrednią odpowiedzialnością za zarządzanie. Jeśli za życia właściciela czy wspólnika nastąpi sprzedaż biznesu, a rodzinie przekazany będzie majątek prywatny nie ulokowany w firmie (środki płynne, nieruchomości, inny majątek biznesowo pasywny) - nie będzie to sukcesja w biznesie, lecz w rodzinie (sukcesja majątku prywatnego).

 

Sukcesja w biznesie jest podelementem sukcesji w rodzinie, jako że biznes zawsze jest elementem majątku prywatnego, tyle że - ze względu na swoją specyfikę wymagającą wiedzy, kompetencji, odpowiedzialności oraz zaangażowania - traktowany jest inaczej, niż majątek prywatny.

 

Sukcesji i planowaniu spadkowemu w firmie poświęcamy osobny DZIAŁ - znajdziesz tam wiele ciekawych materiałów.

 

W ramach sukcesji w biznesie rozróżniamy sukcesję w firmach rodzinnych oraz nierodzinnych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam do lektury.

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.