1.2.1. Sukcesja w firmie rodzinnej

Uwielbiamy firmy rodzinne! Definicji jest już wiele - jest to na dziś najlepiej opisana i zbadana pod kątem sukcesji część polskich firm. W porównaniu jednak do państw, gdzie biznes zachował ciągłość międzypokoleniową od często kilkuset lat - znajdujemy się zaledwie na początku drogi. W szczególności jeśli chodzi o tzw. praktykę w zakresie planowania spadkowego, choć należy przyznać, że poziom świadomości stale rośnie.

 

Przyjmijmy najprostszą definicję: FIRMA RODZINNA to firma, w której całość lub przynajmniej 51% udziałów lub akcji należy do członków jednej rodziny.

 

Teoretycznie zatem dotyczy to każdej indywidualnej działalności na wpisie do CEIDG - cała własność znajduje się w rękach jednej osoby. Jednak nie w każdej rodzinie jest wola kontynuacji takiej działalności po przejściu właściciela na emeryturę. Nie zawsze członkowie rodziny zaangażowani są w firmę na tyle, aby chcieć, móc i potrafić kontynuować działalność (zwłaszcza w sytuacji wcześniejszego, nagłego odejścia właściciela). Isteieje tu zatem przesłanka subiektywna - czy dana firma chce być firmą rodzinną? Czy rodzina chce i potrafi kontynuować biznes założony przez poprzednie pokolenie?

 

A jeśli wspólnikami spółki są osoby niespokrewnione i niespowinowacone? Np. partnerzy (konkubenci)? Czy stanowią rodzinę, a w konsekwencji - firmę rodzinną. Sądzę, że tak. Niech każdy sam oceni.

 

Firmy rodzinne stanowią siłę i są nadzieją naszej gospodarki. Są solą ziemi i krwią z krwi. W nadchodzących latach czeka nas jednak zjawisko, które nie miało chyba precedensu w Europie - nadchodzi fala zmiany pokoleniowej. Jest to ogromne wyzwanie cywilizacyjne. Poświęcamy temu wiele miejsca i będziemy wielokrotnie powracać do tematu.

 

W firmach rodzinnych sukcesja jest procesem, który ma przygotować firmę do zmiany pokoleniowej oraz z sukcesem ją przez sukcesję przeprowadzić. Plan Sukcesji w firmie rodzinnej jest najbardziej rozbudowany i tym bardziej wymaga odwagi oraz rozwagi, zwłaszcza ze strony założyciela lub założycieli firmy. Bardziej skomplikowane są również wyzwania związane z planowaniem spadkowym oraz budową Planu Sukcesji w drugim znaczeniu.

 

Jeśli nie jesteś pewien, czy prowadzisz firmę rodzinną, przeczytaj ten felieton.Polecamy literaturę związaną z sukcesją w firmach rodzinnych oraz publikacje w Magazynie Firm Rodzinnych, które publikują nasi eksperci. Publikacje związane z nami znajdziesz tutaj.

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.