1.2.2. Sukcesja w firmie nierodzinnej

Sukcesja w firmie nierodzinnej ma miejsce w każdej firmie, której dotyczy sukcesja (ostatecznym właścicielem lub wspólnikiem jest śmiertelna osoba fizyczna), ale nie jest to jednocześnie firma rodzinna.

 

Może to być zatem równie dobrze spółka jawna trzech niespokrewnionych wspólników, jak też jednoosobowa działalność gospodarcza należąca do właściciela, który zamierza z czasem sprzedać lub zlikwidować biznes i nie widzi możliwości kontynuacji go w ramach rodziny.

 

Jak z kolei traktować sytuację, w której spółka należąca w równych udziałach do 3 czy 4 niespokrewnionych wspólników (czyli kilku rodzin), będzie z sukcesem kontynuowana przez dzieci Seniorów-założycieli?

 

Tak czy owak w firmach nierodzinnych mają zastosowanie często inne modele sukcesji - wynika to po prostu z innych założeń biznesowych tych projektów gospodarczych. Z czasem biznes może zostać sprzedany, upubliczniony lub przejęty (odkupiony) przez jednego ze wspólników (kiedy pozostali odejdą lub przejdą na emeryturę) - wówczas, jeśli pojawi się Sukcesor, firma nierodzinna może przerodzić się w rodzinną.

 

Nie zmienia to faktu, że firmy nierodzinne także czeka w najbliższych latach zmiana pokoleniowa i ich problemy są bardzo podobne, jak w firmach rodzinnych - niestety ze względu na brak rodzinnego charakteru oraz "oczywistego" sukcesora - często o wiele trudniejsze do rozwiązania. O ile w środowiskach firm rodzinnych działa coraz więcej aktywnych organizacji, które bardzo mocno promują temat sukcesji (i chwała im za to!) i coraz więcej firm rodzinnych jest w nich zrzeszonych, to o sukcesji firm nierodzinnych mało kto mówi. Tym bardziej sądzę, że powinno się o tym pamiętać - to także sól tej ziemi, tylko mniej rodzinna.

 

Z doświadczenia wiemy, że interes firmy jako takiej oraz rodzin poszczególnych wspólników są często rozbieżne. Tym większej uwagi wymaga przygotowanie polityki planowania spadkowego oraz sporządzenie właściwego planu sukcesji.

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.