3. PLANOWANIE SPADKOWE

Planowanie spadkowe to bardzo ważny element procesu, którym jest sukcesja - dotyczy każdego. Także Ciebie. To także oddzielna, samodzielna dziedzina doradztwa.

 

Budowa majątku rodzinnego oraz biznesu, jego rozwój, dojżewanie i porządkowanie, nabywanie kompetencji i określanie ról następców-sukcesorów, przekazywanie majątku prywatnego i biznesu z pokolenia na pokolenie, czas odpoczynku i jesień życia Seniorów - wszystkie te rzeczy trwają i toczą się przez wiele lat. Sukcesja dla własnego dobra winna być przemyślana i uporządkowana, konsekwentnie realizowana oraz dostosowująca się do nowych możliwości i realiów, jednak nie może zapomnieć o możliwości wystąpienia stop-klatki.

 

W każdej chwili może nastąpić śmierć kogoś ważnego dla rodziny czy biznesu. To nie zależy od nas i nie sposób tego zaplanować. W każdym momencie życie może powiedzieć: "sprawdzam". Nie mamy wpływu na datę własnej śmierci, ale możemy mieć wpływ na jej skutki: gospodarcze, dotyczące zarządzania majątkiem, prawne, podatkowe, finansowe, a przez to także na te najważniejsze, czysto ludzkie: dotyczące relacji w rodzinie - wśród osób dla nas ważnych.

 

A także dla nas, jeśli to my zostaniemy. Jeśli nagle okaże się, że zabrakło kogoś z naszego otoczenia. Dlatego opisując nasze główne przesłanie zadajemy przewrotne pytanie:

 

JAKĄ MASZ GWARANCJĘ, ŻE UMRZESZ PIERWSZY?

 

Dlatego popatrz na to z własnego punktu widzenia - chroniąc interes swój lub firmy, jeśli pełnisz w niej funkcję. Popatrz na to jak na realne ryzyko prawne, finansowe czy biznesowe. Tutaj znajdziesz szerszy materiał na ten temat w formie felietonu.

 

Planowanie spadkowe obejmuje kolejno dwa obszary działania:

 

1. Analizę stanu zastanego, czyli interdyscyplinarny opis skutków zajścia zdarzenia nagłego rozumianego jako śmierć jednej lub kilku osób objętych analizą - rodzaj STRESS-TESTU,

2. Zestaw narzędzi, który składa się na Plan Sukcesji (opis poniżej).

 

Planowanie spadkowe to element wiedzy na temat zarządzania majątkiem czy biznesem, który dotyczy każdego, w każdym wieku i czasie. Który oparty jest o prewencję, zatem osoba myśląca racjonalnie nie może pozwolić sobie na to, aby tych spraw nie mieć załatwionych. Jeśli nie masz jeszcze Planu Sukcesji - nie powinieneś zwlekać z jego budową.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury felietonu.

 

Co ważne - z doświadczenia wiemy, że aby zapoczątkować albo ocenić stopień kompletności i zaawansowania sukcesji rozumianej jako proces, warto zacząć właśnie od planowania spadkowego. To dzięki niemu możliwe jest postawienie trudnych pytań, rozmowa, a także często przekonanie się, na ile sukcesja rozumiana jako proces jest często w ogóle realna. Bo jeśli syn czy córka ma kiedyś przejąć firmę, która na dzień dzisiejszy działa w formie indywidualnej działalności godpodarczej - gdyby właściciel wczoraj zamknął oczy - może się okazać, że z firmy nagle nie byłoby co zbierać...

 

Zapoznaj się z definicją Planu Sukcesij (w drugim znaczeniu), a wszystko stanie się jasne.

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.