4.1. W sukcesji - jako proces

W PROCESIE SUKCESJI składa się nań ciąg wielopłaszczyznowych działań, których celem jest potwierdzenie potrzeby i zapoczątkowanie samego procesu, ustalenie jego elementów i etapów (mniej w rodzinie, więcej w biznesie), konsekwentne ich wykonywanie, wdrażanie, korygowanie, aż do szczęśliwego zakończenia czyli przekazania majątku lub biznesu. To zbiór wszystkich zasad, wartości i priorytetów ważnych dla danej rodziny lub organizacji biznesowej. Konsultowany i korygowany z biegiem lat, dostosowany do danego etapu życia poszczególnych osób lub etapu rozwoju firmy.

 

W tym znaczeniu Plan Sukcesji "dzieje się" przez wiele lat. Czasem w sposób naturalny, czasem w sposób świadomy i celowy - z woli i determinacji osób za niego odpowiedzialnych. W firmie rodzinnej będzie to Ład Rodzinny, czasem wspierany przez Family Office. W firmie nierodzinnej - ład korporacyjny wzmocniony zapisami w umowie spółki lub otoczony prywatnymi testamentami. W obu rodzajach firm oparty na rzetelnym planie finansowym. W każdej rodzinie - to przykładowo po prostu małżonkowie, rodzice, którzy planują, że kiedy córka zacznie studia, to kupimy jej kawalerkę, dlatego teraz zaczynamy oszczędzać na ten cel pieniądze. Po prostu życie i bieżące decyzje majątkowe, nie zawsze wymagające specjalnych nazw.

 

W tym rozumieniu przy realizacji niektórych elementów Planu Sukcesji nie musimy się śpieszyć. Możemy też liczyć, że pewne sprawy wyjaśnią się same (będzie ten rozwód, czy nie będzie?), albo że muszą dojrzeć - wymagają czasu.

 

Inne elementy tak rozumianego Planu Sukcesji także długo trwają, ale śpieszyć się wbrew pozorom należy. Bo jeśli ustalę w rodzinnym planie zarządzania majątkiem, że mam przejąć jedyne mieszkanie należące teraz do rodziców, a mam dwójkę rodzeństwa - już dziś wiem,  że kiedyś będę musiał ich spłacić. Albo więc odpowiednio wcześniej (np. 15 lat) zacznę oszczędzać i wykorzystam fakt, że odsetki pracują na moją korzyść, albo za 15-20 lat udam zdziwienie i pójdę do banku po kredyt. Niby to samo, tylko, że faktycznie będzie mnie to kosztować prawie 3 razy tyle...

 

Tak rozumiany Plan Sukcesji jest planem pozytywnym - zakłada, że każdy dożyje sędziwego wieku. Wszystko jest bowiem dobrze, dopóki po drodze nie nastąpi zdarzenie nagłe i powinien zadziałać plan awaryjny z punktu widzenia sukcesji rozumianej jako proces, czyli właśnie Plan Sukcesji w planowaniu spadkowym...

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.