4.2. W planowaniu spadkowym

Plan Sukcesji rozumiany jest w PLANOWANIU SPADKOWYM jako plan określający, co ma się stać z majątkiem prywatnym czy biznesem na wypadek śmierci jednej lub kilku osób nim objętych. Czasem używamy określenia: PLAN AWARYJNY. Wtedy działają odpowiednio skrojone testamenty, produkty finansowe, zapisy w umowach spółek oraz inne narzędzia, które wcześniej w danej rodzinie lub firmie przemyślano, przygotowano i wdrożono.

 

O ile oczywiście mówimy o osobach zapobiegliwych, które WCZEŚNIEJ, jeszcze za życia wszystkich zainteresowanych, faktycznie owy Plan Sukcesji przemyślały, uzgodniły i wdrożyły. Plan obejmujący kilka równoległych i wbrew pozorom powiązanych ze sobą gałęzi prawa, finanse, zarządzanie, procedury i podatki. Plan wymagający fachowej, interdyscyplinarnej wiedzy, w szczególności z tak mało intuicyjnej dziedziny jak prawo spadkowe i procedura cywilna - gdzie tzw. wiedza potoczna zdecydowanie nie wystarcza. Plan wymagający wyobraźni na temat scenariuszy, które może przynieść życie oraz umiejętności i doświadczenia w budowaniu rozwiązań, które faktycznie uwzględniają interes wszystkich zainteresowanych i/lub biznesu. O ile oczywiście da się go wypracować oraz znaleźć kompromis, bo nie jest to zawsze możliwe.

 

Z doświadczenia wiemy, że - w przeciwieństwie do "toczącego się" Planu Sukcesji rozumianego jako proces, z którym żyjemy na co dzień - taki Plan Sukcesji posiada bardzo niewiele osób. Mamy na myśli interdyscyplinarnie spójny i dobrze przemyślany Plan. Nawet, jeżeli przyjąć, że zaledwie kilka procent pełnoletnich Polaków sporządziło testamenty - niewiele to zmienia. Poprawnie sporządzony oraz prawnie skuteczny testament może bardzo pomóc, ale nie zawsze wystarczy - nie spłaci za nas kredytu ani nie pokryje zachowku. A już na pewno może zawieść w zdecydowanie bardziej skomplikowanych strukturach gospodarczych.

 

Z czego to wynika? Na pewno z tego, że w naszej kulturze boimy się rozmawiać o śmierci. Że nie posiadamy odpowiedniej wiedzy oraz używamy schematów myślowych, które wydają się być łatwiejsze, lecz w konsekwencji mogą okazać się zgubne. Oczywiście z punktu widzenia tych, którzy zostają...

 

Dlatego w ramach tej definicji dziedziczenie ustawowe jest tyko wariantem zastępczym. Obrazowo opisuje go poniższy felieton oraz zamieszczony przykład.

 

W przypadku tak rozumianego Planu Sukcesji musimy się pośpieszyć. Tego braku w bardzo wielu konkretnych sytuacjach post factum nie da się nadrobić. Cała nadzieja w zdolności do kompromisu lub w dobrych relacjach rodzinnych i biznesowych, które nie wystarczą niestety tam, gdzie występują blokady prawne lub zwyczajna nagła dziura w finansach. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury felietonu.

CYTAT:

Mama zawsze mówiła, że umieranie jest częścią życia.

 

Forrest Gump

Właścicielem

portalu jest:

Jesteś...

Gościem na              

naszym portalu!

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku.

 

Kliknij:

Znajdziesz tam jeszcze więcej materiałów i bieżących informacji. 

Uwaga! Nasz portal korzysta z COOKIES! Jeśli wyrażasz zgodę na automatyczne działanie plików Cookies, będą one zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Opis polityki korzystania z nich oraz sposoby ich dezaktywowania, jeśli nie wyrażasz zgody na ich wykorzystywanie, znajdziesz tutaj.